Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Twitter Aşırı Sağ Gruplar ile Bağlantılı Binlerce Hesabı Kapattı

Twitter aşırı sağcı QAnon grubu ile bağlantılı 70 bin hesabı kaldırdığını açıkladı.
Twitter Aşırı Sağ Gruplar ile Bağlantılı Binlerce Hesabı Kapattı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de gerçekleşen başkanlık seçimleri sonrası sosyal medya platformları önlemlerini sıkılaştırmaya başladı. Milyonlarca insan hemen her konuya dair paylaşımda bulunuyor ve kitlelere yanlış şekilde yönlendiriliyor. Mikro blog sitesi Twitter ise bu algı operasyonlarının en çok yapıldığı platformların başında geliyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD’de yaşanan kongre baskını sonrası, Trump’ın hesabı askıya alınmıştı. Sosyal medya devi daha önce de Trump’ın paylaşımları başta olmak üzere kısıtlayıcı önlemler almıştı. Trump destekçileri de bu anlamda sosyal medyayı aktif kullanıyor ve ses getiren paylaşımlarda bulunuyor.

Aşırı sağcı grup olarak bilinen QAnon ile bağlantılı çok sayıda hesap bulunur. Facebook geçtiğimiz aylarda bu gruba dair sayfaları ve paylaşımları kaldırma kararı almıştı. Benzer bir hamle bu sefer Twitter’dan geldi. Şirket 70 bini aşkın hesabı kapattığını açıkladı.

Twitter Binlerce Hesabı Kapattı

Twitter Binlerce Hesabı Kapattı

QAnon adlı grup son dönemde pek çok dijital mecradaki faaliyetleri ile adından söz ettiriyor. QAnon grubu ABD’de devlet, iş dünyası ve medya içerisinde satanist ve pedofillerden oluşan bir çete olduğu ve Trump’ın da bu çeteye karşı mücadele ettiği yönünde iddialar ortaya atan Q isimli bir internet kullanıcısı ile daha sonra bu teorileri destekleyen “bilgiler” paylaştığını öne süren anonim hesaplardan oluşuyor.

Twitter bu grup ile bağlantılı 70 bin hesabı kapattığını açıkladı. Yapılan açıklamada, “Washington DC’de meydana gelen olayları ve zarar görme ihtimalinin artmasını göz önünde bulundurduğumuzda, daha önce QAnon içeriği paylaştığını tespit ettiğimiz binlerce hesabı cuma gününden itibaren kalıcı olarak askıya almaya başladık. Bu hesaplar zararlı QAnon bağlantılı içerikler paylaşıyor. Tümünün daha önce de bu komplo teorilerinin propagandasını yaptığı tespit edilmişti.” ifadelerine yer verildi.

QAnon destekçileri, aralarında önde gelen Demokratlar, Hollywood’daki figürler ve “derin devlet” müttefikleri de dahil olmak üzere, çok sayıda temelsiz iddiayı da içeren komploları sosyal medyada yaygın olarak paylaşması ile biliniyor. Twitter geçtiğimiz günlerde QAnon içeriğini zorlayan hesapları kalıcı olarak askıya alacağını ve komplo teorilerinin önde gelen sağcı güçlendiricilerini yasaklayacağını belirtmişti.

Trump Kendi Sosyal Medyasını Kuruyor

Trump Kendi Sosyal Medyasını Kuruyor

Geçtiğimiz hafta Trump taraftarları tarafından Capitol binasının fırtınası, Demokrat Joe Biden’ın seçim zaferinin onaylanmasını geciktirdi. Bina, güvenlik güçlerini alt eden cumhurbaşkanının destekçileri tarafından işgal edildiğinden milletvekilleri kaçmak zorunda kaldı. Şiddette, kalabalığı uzaklaştırmaya çalışırken dövülen bir Capitol Polisi de dahil olmak üzere beş kişi hayatını kaybetmişti.

Olaylar sonrası başta Twitter olmak üzere Facebook, Instagram ve Snapchat mecralar Trump’ın hesabını askıya aldı. Trump ise kendi sosyal medya platformunu kurmaya hazırlanıyor.

ABD Başkanlarına verilen @POTUS hesabından açıklamalarda bulunan Trump, “Bunun olacağını uzun zamandır hissediyordum. Çeşitli sitelerle görüşüyoruz ve yakın zamanda büyük bir duyuru yapacağız. Aynı zamanda yakın gelecekte kendi platformumuzu oluşturma olasılıklarına da bakacağız. Sessiz olmayacağız!” açıklamasını yapmıştı.

20 Ocak’ta Biden’ın resmen ABD Başkanı olması ile beraber @POTUS hesabı da el değiştirmiş olacak. Twitter bu hesabı sıfır takipçi ile Biden’a vereceğini açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu