Yatırım yapmaya başla!

Twitch Telif Haklarını İhlal Eden Yayıncıları Uyarmaya Devam Ediyor

Yayın servisi Twitch, telif ihlalinde bulunan yayıncıları uyarmayı sürdürüyor. Kanal sahipleri ise Twitch’e tepkili.
Twitch Telif Haklarını İhlal Eden Yayıncıları Uyarmaya Devam Ediyor

Yayın servisleri aracılığı ile yayıncılar milyonlarca kişi ile etkileşime geçme imkanı buluyor. Oyun endüstrisinde insanların bir araya geldiği platformların başında ise Twitch geliyor. Amazon’un sahibi olduğu platform son günlerde telif sorunları ile karşı karşıya. Günümüzde dijital mecralarda yapılan paylaşımlar için telif hakları büyük öneme sahip olmakta.

Yapılmayan anlaşmalar sonrası sosyal mecraların başı derde girebiliyor ve içeriklerin kaldırılması istenebiliyor. Bir süredir Twitch yayıncılara telif ihlali yaratan içerikleri kaldırmaları yönünde uyarılarda bulunuyordu. Şirket açıklamasında, “Geçmiş yayınlarda telif ihlali yaratan videonuz varsa bu klipleri kaldırmanızı öneririz. Birçoğunuzun büyük arşivleri olduğunu biliyoruz ve işinizi kolaylaştırmak istiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu süreç halen devam ediyor ve pek çok yayıncı duruma tepki gösteriyor. Benzer sorunların YouTube’da da sıkça yaşandığı biliniyor.

Yayıncılar Twitch’e Tepkili

Yayıncılar Twitch’e Tepkili

Sosyal mecralar uzun zamandır Dijital Telif Hakkı Yasası kapsamında belirlenen kurallara uyum sağlamayı amaçlıyor. DMCA gereği Twitch’te bulunan pek çok yayıncı telif uyarıları almaya başladı. Bu kişilerin telif ihlaline sebep olacak içerikleri kaldırması isteniyor. Kısa zaman önce Herman Li’nin hesabı Twitch tarafından yasaklanmıştı. Sonrasında ise hesap yeniden aktif edilmişti.

Bir başka yayıncı Jake’n Bake ise 2018 yılında yaptığı bir yayında Kanye West’in şarkısına yer verdiği gerekçesiyle Twtich tarafından uyarıldı. İhtar alan Bake, “Telif hakkı sahipleri, müziklerini kullanan veya kullanmak isteyen kişilere iletişim kanalları kapatmış durumda. Birçok yayıncı bu sebepten dolayı platformlardan uzaklaştırıldı veya uyarı aldı.” açıklamasında bulundu.

YouTube’da da pek çok yayıncının bu gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığı biliniyor. Sosyal medya devi Facebook ise yayıncıların telif sorunu yaşamaması için pek çok şirket ile gerekli anlaşmalar yapmıştı. Twitch’in bu noktada eksik kalması nedeniyle pek çok yayıncının Facebook’a geçebileceği konuşuluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum