Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Twitch Kullanıcılarının Canlı Yayın Yapması için Üçüncü Parti Uygulamaya Gerek Olmayacak

Oyuncuların canlı yayın platformu Twitch, uzun zamandır süregelen bir eksiği giderdi. Şirket kendi uygulaması Twitch Studio’yu kullanıma sundu.
Twitch Kullanıcılarının Canlı Yayın Yapması için Üçüncü Parti Uygulamaya Gerek Olmayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Günümüzde sosyal medya uygulamaları üzerinden canlı yayınlar son derece yaygın olarak yapılmakta. Bununla beraber pek çok oyuncu da yaptıkları canlı yayınları takipçileri ile paylaşıyor. Bununla beraber e-spor organizasyonlarının son yıllarda yaygınlaşması yine bu etkinliklerin canlı olarak yayınlanmasına olanak sağlıyor. Günümüzde başlıca canlı yayın platformları arasında YouTube ve Twitch’i gösterebiliriz.

Oyuncular için Twitch’in başlıca canlı yayın platformu olduğu biliniyor. Yayıncılar buradan milyonlarca takipçisine ulaşıyor ve bu yayınlardan kazanç elde edebiliyor. Kullanıcılar canlı yayınlarını çeşitli yollarla Twitch üzerinden yapabiliyor. Platformdaki canlı yayınlar Twitch üzerinden yayınlansa da bu yayınlar için üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duyuluyor. Bu programlar arasında OBS, Dr. Disrespect, Lirik ve Shroud gibi çeşitli uygulamalar yer alıyor.

Yine bu uygulamalar ile beraber PS4, Xbox One, Twitch Mobile ve Twtich Sings üzerinden kullanıcılar canlı yayın gerçekleştirebiliyor. Şirket bu uygulamaların yanına bir yenisini ekliyor. Twitch Studio adlı program ile kullanıcılar doğrudan canlı yayınlarını yapabilecekler.

Canlı Yayınlar için Twitch Studio Seçeneği

Canlı Yayınlar için Twitch Studio Seçeneği

Twitch oyuncuların başlıca yayın platformu olarak her geçen gün daha geniş kitlelere yayılmaya devam ediyor. Bu derece popüler bir mecranın bu zamana kadar kendi yayın uygulamasını geliştirmemiş olması tepki çekiyordu. Şirket yayın başlatma işinin çok daha kolay hale geleceği Twitch Studio programını resmi olarak duyurdu.

Yeni program ile ilgili açıklamalarda bulunan şirketin ürün yönetimi direktörü Cheng Cheng, “Kullanıcılarımızın geri bildirimlerini, deneyimlerini, bu işe nasıl başladıklarını ve bu yolda nasıl ilerlediklerini dinliyoruz. Gerçek sorun, çok oyunculu eğlencenin gerçekten eğlenceli olmasıydı. Bu iş gerçekten ilgi çekici ancak bu işe başlamanın zorluğu oldukça yüksek.” diye konuştu.

Twitch kullanıcılarının başlıca kullandığı üçüncü parti yazılımlar arasında OBS geliyor. Ancak üçüncü parti bir yazılım olması sebebiyle kullanıcıların bu program için kurulum ve çeşitli ayarlamalar yapması gerekiyor. Bu da zaman kaybı demek oluyor. Şirket geliştirdiği Twitch Studio aracı ile yayıncılarının doğrudan canlı yayın yapmasına olanak sağlamak ve başka programlar ile vakit ayırmasını istemiyor.

Twitch Studio Kullanıcı Dostu

Twitch Studio Kullanıcı Dostu

Şirketin kendi geliştirmiş olduğu yayın uygulamasının kullanıcı dostu olduğu belirtiliyor. Başka programlarda yapılan pek çok ayarlamanın Twitch Studio’da varsayılan olarak sunulduğu açıklandı. Donanım yazılım ve ağ bağlantılarının ayarlanması süreçleri Twitch Studio ile çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Şirket yeni aracı ile yayıncı sayısını artırmayı hedefliyor. Twitch yetkilisi Cheng etkileşimlerini artırmak istediklerini ifade ederek, “Bu, izleyicilerinizle etkileşime girmek ve var olan büyülü ilişki yapısını yürütmekle ilgilidir. Yayıncılığı kolaylaştırabildiğimiz kadar kolaylaştırmak istiyoruz çünkü canlı formatlar gerçekten ışık saçıyor.” açıklamasında bulundu. Twitch Studio’nun önümüzdeki günlerde alacağı güncellemeler ile yeni özelliklere kavuşması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu