Yatırım yapmaya başla!

Tutankhamun Heykeli, Mısır’ın Protestolarına Rağmen 6 Milyon Dolara Satıldı!

3,300 yıllık Tutankhamun heykeli, Mısır makamlarının eserin memleketine geri gönderilmesi hususundaki çağrılarına rağmen yaklaşık 6 milyon dolara satıldı.
Tutankhamun Heykeli, Mısır’ın Protestolarına Rağmen 6 Milyon Dolara Satıldı!

Mısır’ın Tutankhamun’un altın heykel başı ile ilgili çağrılarına rağmen beklenen satış gerçekleşti ve eser, yaklaşık 6 milyon dolar karşılığında adı açıklanmayan yeni sahibine gitti. Mısır makamları 3,300 yıllık Tutankhamun büstünün kendi memleketlerine geri gönderilmesi için çağrıda bulunurlarken müzayedenin gerçekleştirilmesi dikkat çekti.

Christie’s’in açık artırmaya çıkardığı heykel, Perşembe günü 4,746,250 sterlin, yani yaklaşık 6 milyon dolar karşılığında isimsiz bir alıcı tarafından satın alındı.

Mısır’ın Eski Eserler Konseyi’nin Genel Sekreteri Mostafa Waziri, müzayededen önce verdiği bir demeçte heykelin Mısır’dan yasa dışı olarak çıkarıldığına inandığını belirtti.

Mostafa Waziri Heykel Mısır'dan Yasa Dışı Bir şekilde ÇıkartıldıChristie’s’in aksini ispat edecek belgeler sunmadığını da ekledi. Yetkili, Mısır’ın heykelin geri verilmesi için alıcıya baskı yapacağını da ekledi. Mısır Dışişleri Bakanlığı da büstün 1970’li yıllarda bir Mısır tapınağından çalınmış olabileceğini savunmuştu. Christie’s yorum yapma talebine hemen yanıt vermezken Perşembe günü yapılan basın açıklamasında şunları söyledi:

“Tarihsel nesnelerin geçmişle ilgili karmaşık tartışmalar doğurabileceğini biliyoruz ama bugün bizim rolümüz, nesnelerin transferi için en yüksek standartları koruyan şeffaf, meşru bir pazar sunmaya devam etmek.”

Tutankhamun Heykeli 6 Milyon Dolara Satıldı!İlaveten eserlerin, araştırılması ve küresel izleyiciler tarafından görülebilmesi için ortaya çıkmalarının kamu yararına olduğuna inandıkları bildirildi. Bunun yanında Christie’s, heykelin bir soruşturma konusu olmadığını ve Mısır makamlarının daha önce çok iyi bilinmesine ve sergilenmesine rağmen endişelerini ifade etmediklerini söylemişti.

Satıştan önce eserin 1985’ten beri Alman sanat koleksiyonunun bir parçası olarak tutulduğu bilgileri de verildi. Daha önce Alman aristokrat Prinz Wilhelm von Thurn’e ait olduğu da söylendi. Mısır’ın en ünlü krallarından biri olan Tutankhamun’un dokuz yıl boyunca hükmettiği ve 20. doğum gününden önce öldü. Mezarı 1922 yılında İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından içeriği bozulmadan keşfedilmişti. Öte yandan bu yılın başlarında, İngiliz yetkililer Mısır’dan yasa dışı yollardan kaçırılan ve müzayedeye götürülen eski bir eseri iade etmişlerdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kültür - Sanat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum