Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası’nın Bağımsızlık Tartışmasına TÜSİAD’den de Yorum Geldi

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski Merkez Bankası’nın finansal istikrar ve enflasyon hedeflemesi yapan, bağımsız bir kurum olması gerektiğini söyledi.
Merkez Bankası’nın Bağımsızlık Tartışmasına TÜSİAD’den de Yorum Geldi

2018 yılının ikinci yarısında yaşanan kur atakları beraberinde enflasyon ve faiz sorunlarını getirmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) attığı önemli adımlar sayesinde piyasaları dengeli bir yapıya ulaştırmaya çalışsa da aldığı kararlar bakımından sürekli okların hedefinde oldu.

Gündemden düşmeyen en önemli konu ise Merkez Bankası’nın bağımsız olup olmadığıydı. Hafta sonu Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması ile bu tartışma yeniden gündeme gelirken, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) de, bankanın bağımsız olması gerektiğini vurguladı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Merkez Bankası bağımsızlığının makro ekonomik istikrar için şart olduğunu söyledi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone KaslowskiBağımsızlık konusuna özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Kaslowski, kanunlara göre bankanın hükümetle birlikte karar verilen hedeflere ulaşmak için araç kullanma bağımsızlığına sahip olduğunu belirtti.

Merkez’in; rezerv, faiz ve karşılık oranı olmak üzere birçok opsiyon mekanizmalarını kullanabileceğini, faizleri indirip indirmeme kararının da yine sadece onlara bağlı olduğunu aktardı.

Dünyada en yüksek enflasyona sahip ülkeler arasında yer aldığımızı, bu nedenle de Merkez’in bağımsızlığına fazlasıyla özen gösterilmesi gerektiğini dile getirdi. En büyük beklentinin finansal istikrar olduğunu, bunu sağlamak için de enflasyon hedeflemesi yapan, bağımsız bir Merkez Bankası’na ihtiyacımız olduğunu sözlerine ekledi.

Önümüzdeki 4 yıllık seçimsiz süreçte en büyük beklentisinin yapısal reformlar ve finansal istikrar olduğunu belirtti.

Yapısal ReformlarYakın zamanda Türkiye’nin anayasası ve yönetim biçimiyle ilgili bir değişiklik yapıldığını, erken seçim nedeniyle bu sistemin normalden daha hızlı bir şekilde devreye alındığını söyleyen Kaslowski, yeni sistemde bazı sorunlar olduğunu söyledi.

Var olan sorunların çözülmesi adına anayasal çalışmaların sürdüğüne dair duyumlar aldıklarını, bunların bir an evvel tamamlanmasını ve kontrol mekanizmasını destekleyecek şekilde olmasını dilediklerini aktardı. Finansal istikrarın ilk koşulunun enflasyonu kalıcı bir şekilde düşürmek olduğunu, bunun da sıkı para ve mali politikalar ile sağlanacağını söyledi.

Kaslowski: Öncelikle ekonomideki tıkanıklığın açılması gerekiyor.

Ekonomik Tıkanıklık AçılmalıŞu an ekonomide bir tıkanıklık olduğunu söyleyen TÜSİAD Başkanı, harcamalara dikkat edilmesi ve tasarruf yapılması gerektiğini anlattı. Şirketlerin döviz cinsinden yüksek borç içerisinde olduklarını, şimdiye kadar yeniden yapılandırmalar sayesinde bugüne geldiklerini ancak daha fazla sorun yokmuş gibi davranamayacağımızı vurguladı.

Ödenemeyecek sorunlu kredilerin sistemden temizlenmesi gerektiğini, bu sayede taze kaynak akışı için yer açılması gerektiğini sözlerine ekledi. 2018 yılında yaşanan kur oynaklığının bankaların çok ağır yükün altına girmesine sebep olduğunu, dolayısıyla da kredi oranlarının gündemden düşmeyen bir konu halinde geldiğini kaydetti.

Avrupa Birliği üyeliği konusunda ilerlenme sağlanması, ekonomi alanında ivmelenme sağlayacak.

Avrupa Birliği ÜyeliğiAB üyeliği konusunda önemli adımlar atılmasının kredibilite sağlamasının yanında, ülkemizin yatırım ortamını da olumlu anlamda etkileyeceğini söyleyen Kaslowski, faizlerin düşürülmesi ile dünyadan çok büyük yatırımlar çekebileceğimizi anlattı. Yurt içinde iş dünyasının çok zorlu koşullar içerisinde olduğunu, talebin zayıf ve risklerin devam ettiğini aktardı.

Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen ümitli olunması gerektiğini ve bunun için de her zaman nedenlerimiz olduğunu sözlerine ekledi. Haziran’ın son haftasında gerçekleşen G-20 Liderler Zirvesi’nde Japonya ile olumlu görüşmeler yapıldığını, diğer ülkeler açısından da çok verimli bir Zirve olduğunu söyledi. Dünyada ticaret savaşları yaşanırken, Türkiye’nin yapısal reformları tamamlayıp, kurumları güçlendirerek bu süreçten kalıcı olarak yararlanması gerektiğini anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum