Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Yaşı İlerlemiş Kullanıcıların Sosyal Medyaya İlgisi Dikkat Çekiyor

Türkiye’de yaşı ileri kullanıcıların diğer ülkelerdeki akranlarına göre sosyal medyayı daha fazla kullandığı ortaya çıktı.
Türkiye’de Yaşı İlerlemiş Kullanıcıların Sosyal Medyaya İlgisi Dikkat Çekiyor

Sosyal medya uygulamaları kısa sürede dünya genelinde milyonlarca kişiyi etkisi altına almış durumda. Üstelik yapılan araştırmalar bu sayının her geçen gün katlanarak arttığını gösteriyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal medya uygulamalarına yoğun ilgi olduğu biliniyor. Hatta Türkiye’deki sosyal medya kullanımının dünya sıralamasında en üstlerde olduğunu söyleyebiliriz. Facebook, Twitter, Instagram ve TikTok gibi pek çok sosyal mecra farklı kullanım amaçlarına yönelik hizmet veriyor.

Sosyal medya hemen her yaş kullanıcı kitlesine yönelik etkisini artırmaya devam ediyor. Yapılan son araştırma ise yaşlı insanların dijital uygulamalara olan ilgisini ortaya koydu. Türkiye’de genç yaş grubunda olduğu gibi yaşlı kullanıcılar arasında da sosyal medya kullanımının son derece yaygın olduğu görülüyor. AjansPress ve PRNet ortak araştırması Avrupa’daki ve Türkiye’deki yaşlı nüfusunu sosyal medyaya olan ilgisini ölçüyor.

Yaşlılar Sosyal Medyayı Seviyor

Yaşlılar Sosyal Medyayı Seviyor

Yapılan araştırma ile 65-74 yaş grubu arasındaki sosyal medya kullanımları mercek altına alındı. Ortaya çıkan veriler ülkemizdeki yaşlıların Avrupa’daki yaşlı kesime göre sosyal medya uygulamalarını daha fazla kullandığını gösteriyor. Hiç kuşkusuz akıllı telefonların hızla yaygınlaşması insanların sosyal mecralarda daha fazla yer almasına neden oldu. Ülkemizde ise bu durum etkisini fazlasıyla göstermiş görünüyor.

İlgili yaş grubunda Türkiye’deki kullanıcıların Avrupa’yı neredeyse ikiye katladığı belirtiliyor. Bu yaş grubuna dahil Avrupa’daki insanlar ağırlıklı olarak e-posta gönderimini kullanıyor. İnterneti e-posta gönderme için kullanılan Avrupa’daki kitlenin oranı yüzde 81 olarak ölçüldü. Avrupa’da yaşlı insanların sosyal medyaya ilgisinin düşük olduğu ifade ediliyor. Araştırma buradaki insanların sadece yüzde 34’ünün sosyal medya kullandığını gösteriyor. Türkiye’de ise bu rakam çok daha yukarılarda.

65 yaş üstü kullanıcıların yüzde 71’inin sosyal medyayı aktif olarak kullandığı tespit edildi. Araştırmanın detaylarında Türkiye’deki kullanıcıların sosyal medyayı kullanım amaçlarına da yer verilmiş. İnsanlar sosyal medyayı en çok araştırma yapma amacıyla kullanıyor. Araştırma yapılan konuların başında ise sağlık geliyor. Ülkemizdeki insanların yüzde 68’inin ise internetten haber okuduğu belirtiliyor

Haberler Sosyal Medyadan Takip Ediliyor

Haberler Sosyal Medyadan Takip Ediliyor

Günümüzde haber kaynaklarının insanlar ile etkileşime geçmesinde en kuvvetli yol olarak sosyal medya gösteriliyor. Yapılan araştırma da bunu doğrular nitelikte. Türkiye’deki yaşlı kesimin büyük bölümü haber alımını internetten sağlıyor. Üstelik ülkedeki basın da 123 bin 393 haberde sosyal medyayı konu almış durumda.

Bu haberlerin büyük bölümünü ise sosyal medya platformları üzerinden yürütülen açıklama ve kampanyalar oluşturuyor. Türkiye’deki her yaş grubuna ait kullanıcıların dijital platformlara olan ilgisi önümüzdeki günlerde artmaya devam edecek gibi duruyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum