Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’ye Yeniden Sermaye Akımının Başlaması Bankacılık Sistemini Rahatlattı

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, ülkeye son zamanlarda yeniden sermaye girişlerinin başladığını ve artan likidite ile Türk bankacılık sisteminin rahatladığını anlattı.
Türkiye’ye Yeniden Sermaye Akımının Başlaması Bankacılık Sistemini Rahatlattı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) tarafından düzenlenen 20. Sinerji Toplantısı’na katıldı. Burada yaptığı konuşmada Türkiye’deki son dönem ekonomik gelişmeler değerlendirerek, ülkeye yeniden sermaye girişlerinin başladığını söyledi.

Hükümetin aldığı tedbirlerin işe yaradığını belirten Aydın, Türkiye’nin artık küresel bir ülke olduğunu, iç ve dış şoklara karşı başarıyla mücadele edildiğini ve ekonomik zorlukların üstesinden gelebilecek güce sahip olduğumuzu ifade etti.

TBB Başkanı Hüseyin Aydın, Türkiye’nin jeopolitik gelişmelerden olumlu ve olumsuz etkilenebildiğini söyledi.

Özellikle Amerika ile olan sorunların ekonomik gidişatımız üzerinde belirleyici olduğunu ifade eden Aydın, küresel piyasalardaki gelişmeleri yaşayarak daha dayanıklı ve hazırlıklı hale geldiğimizi anlattı. Üç ay gibi kısa bir süre içerisinde döviz kurlarında, devlet borçlanmasında, rezervlerde ve CDS’lerde olumlu gelişmelerin olduğunu aktardı.

Bu kadar kısa bir süre içerisinde bu denli hızlı tepki veren başka bir ülke olmadığını söyleyen Aydın, artık önümüzü çok daha net bir şekilde gördüğümüzü vurguladı. Tüm çalışmaların büyüme hedefleri üzerine kurulduğunu, hükümetin de bunun için elinden geleni yaptığını belirtti. Tüm bunların sağlamasının da güçlü bir bankacılık sistemi sayesinde olacağını sözlerine ekledi.

Son bir, bir buçuk aydır çok daha rahat bir likiditeye sahip olduğumuzu söyledi.

Türk bankacılık sisteminin daha önceden sahip olduğu likidite probleminin geride kaldığını söyleyen Aydın, yeni ekonomi programı ve dengelenme süreci sayesinde piyasanın ciddi şekilde rahatladığını dile getirdi. Türkiye’ye tekrardan sermaye girişlerinin başladığını, devletin aldığı önlemler sayesinde Türk bankacılık sisteminin büyük oranda rahatladığını ifade etti.

Likiditenin bollaşması halinde de bunun firmalara ve bireylere kullandırılacağını bildirdi. Son 10 gündür kredilerin pozitif gittiğini söyleyen Aydın, Ziraat Bankası’nın 2018 yılında 8 milyar lira kar sağladığını ve öz kaynak bakımından ülkenin en yüksek bankası olduğunu söyledi. Ayrıca en çok para kazanan ve karlı banka olduklarını da sözlerine ekledi.

Ziraat Bankası’nın Türkiye dış ticaretinin %14’lük kısmını tek başına karşıladığını bildirdi.

Toplantıda yöneltilen sorulara da cevap veren Aydın, Türkiye’nin IMF ile hiçbir işinin olmadığını, Türk bankalarının halihazırda zaten çok yüksek karlar elde ettiğini, sadece Halkbank’ın ilk üç ayda esnafa dağıttığı kredi miktarının 10 milyar lira olduğunu belirterek, IMF’ye gerek duyulmadığının altını çizdi.

Öncü göstergelerin ekonomide ılımlı havayı işaret ettiğini, Türkiye’nin hem ekonomi hem de siyasi alanlarda geçmişte gösterdiği başarıları bugün de devam ettireceğini dile getirdi. Önümüzdeki süreci hesaplayarak çalışmaların ona göre ayarlanacağını ve daha temkinli hareket edileceğini belirtti. Üretim modelimizi değiştirmemiz gerektiğini aktaran Aydın, katma değeri yüksek üretim yapılması gerektiğinin önemine değindi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum