Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Kartla Yapılan Ödemeler Tutarı 2019 Sonunda 1 Trilyon Lirayı Aşabilir!

Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) verilerine göre 2019 sonuna kadar kartla yapılan ödemeler tutarının 1 trilyon lira üzerine çıkması bekleniyor.
Türkiye’de Kartla Yapılan Ödemeler Tutarı 2019 Sonunda 1 Trilyon Lirayı Aşabilir!

Özellikle son yıllarda gelişen teknolojinin hayatımızın her alanına yayılmasıyla birlikte alışverişlerde nakit para kullanma alışkanlığı yozlaştı. Tüketicilerin büyük kısmı yaptığı ödemelerde kartı kullanmayı daha cazip buluyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından 2019’un Ekim ayına ilişkin kartlı ödeme verileri açıklandı. Buna göre, Türkiye’de bulunan kredi kartlarının sayısı Ekim sonundan itibaren 68,6 milyon adet oldu. Aynı dönemdeki banka kartı sayısı ise 162,4 milyon adet olarak kaydedildi.

Kredi kartı sayısı 2018 yılının aynı dönemine göre %4’lük artış gösterirken, banka kartı sayısında ise %14 artış oldu.

Kredi Kartı Sayısı ArttıBKM’nin verileri, kartla yapılan ödemelerin son 12 ay içinde 944 milyar lira seviyesine ulaştığını söyledi. 2019 sonunda yabancı kartlarla yapılan ödemeler de dahil olmak üzere kartla yapılan ödemelerin toplamda 1 trilyon lira üzerine çıkacağı düşünülüyor.

Bu yılın Ekim ayı incelendiğinde, banka ve kredi kartları ile yapılan ödemelerin toplamda 86,4 milyar lira seviyesinde olduğu ortaya çıkıyor. Bu rakamın içinde kredi kartı ödemelerinin payı 73,9 milyar lira olurken, banka kartlarıyla yapılan ödemeler tutarı 12,5 milyar liraya işaret ediyor.

Banka kartıyla yapılan ödemeler Ekim’de 2018’in aynı ayına kıyasla %40 artarken, kredi kartı ödemelerinde ise yıllık bazda %17 oranında arttı. Söz konusu dönemin kartlı ödemeler toplam büyümesi %20 oranında belirlendi.

Açıklanan veriler, hanehalkı harcamaları içindeki kartlı ödeme payının 2000’li yılların başında %7 ve tutarın 8 milyar lira olduğunu gösterirken, bu oranın 2019 ilk yarısından itibaren %40’ı geçtiğini gözler önüne seriyor. Ortalama 20 yıl gibi bir sürede bu seviyeye yükselen oran, yapılan ödemelerin kayıt altına alınması bakımından önem taşıyor.

Çünkü kartla yapılan ödemeler, hem dönemselliği azaltarak arz ve talebi dengeliyor hem de vergi gelirlerini artırma bakımından ciddi bir paya sahip oluyor.

Kartla Yapılan ÖdemelerBanka ve kredi kartı kullanımı kadar popülaritesi artan temassız ödeme özellikli kartlar da 1 Ağustos’tan itibaren limitin 120 TL’ye çıkarılmasıyla birlikte sıkça tercih edilen bir seçenek haline geldi. Günlük temassız ödeme adedi ilk kez 8 Mart’ta 1 milyon lira tutarını aşarak rekor yakalamıştı.

Ekim ayı verileri, günlük temassız ödeme adedine yeni bir rekoru getirdi. 23 Ekim günü 2 milyonun üzerine çıkan temassız ödeme işlem adedi, kullanımın oldukça yaygın olduğunu gözler önüne serdi. Açıklama yapan BKM, 8 ay içinde 2 kat artan işlem adedinin bu rekorunun tüketicilerin bu ödeme şeklini ne derece sahiplendiğine bir kanıt olarak gösteriliyor.

Temassız ödeme yöntemi çoğunlukla market, yemek ve akaryakıt ödemelerinde tercih ediliyor. Bu yöntemin kullanımının gelecek dönemlerde ulaşım, giyim ve elektronik gibi sektörlerde de yaygınlaşarak tercih edilirliğinin daha da artması bekleniyor.

Hayatımızın artık vazgeçilmezi haline gelen kartlı ödemelerin yıllık tutarı ciddi oranda artarken, gelinen son noktada ödemelerde kart kullanımının ne kadar gelişme kaydettiği ve oldukça büyük bir ekonomiye aracılık ettiği göze çarpıyor.

Bunlarla birlikte Türkiye’de yabancıların yaptığı kart ödemelerin 2019 sonunda 80 milyar liraya dayanacağı öngörüsü baz alındığında, Türkiye’nin aracılık yaptığı toplam kartlı ödeme tutarının 1 trilyon liranın rahatlıkla üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum