Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin COVID-19 Aşı Uygulaması DSÖ’nün Takdirini Topladı

DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, Türkiye’nin hızlı aşı çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu.
Türkiye’nin COVID-19 Aşı Uygulaması DSÖ’nün Takdirini Topladı

Tüm dünya uzun zamandır COVID-19 pandemisini kontrol altına almak adına sıkı bir çalışma yürütüyor. Pek çok ülke artan virüs vakaları nedeniyle sıkı önlemler uyguluyor. Salgının tam anlamıyla kontrol altına alınması için etkili bir aşı olması ve nüfusun büyük bölümünün aşılanması gerekiyor. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de geçtiğimiz haftalarda aşılama çalışmaları, belirlenen takvim çerçevesinde başladı.

Bu noktada aşılamanın hızlı bir şekilde yapılması da büyük önem arz ediyor. Konuyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev verilen mücadeleye dair önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin salgına karşı dengeli bir yaklaşıma sahip olduğunu belirten DSÖ temsilcisi, önlem almada dengeli ve kapsamlı bir yaklaşım yürütüldüğünü, etkili test mekanizması ve modern inceleme yöntemlerinin mevcut olduğunu söyledi.

DSÖ Yetkilisinden Türkiye’ye Övgü

DSÖ Yetkilisinden Türkiye’ye Övgü

DSÖ Türkiye Temsilcisi Berdyklychev, aşılama kampanyasına da başlandığı için çok kısa zamanda 1 milyondan fazla vatandaşın aşılanmış olmasından dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Şu anda mevcut olan hafta sonu kısıtlaması, hafta içi kısıtlaması, sosyal mesafe ve maske gibi önlemlerin gerçekten vakaların düşmesinde etkili olduğunu gördüklerini söyleyen DSÖ yetkilisi, bütün bu önlemler ve aşılama kampanyasına verilen cevapların etkili olduğunu ve bunun devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Berdyklychev, Türkiye’de çok kısa süre içinde çok fazla kişinin aşılandığını belirterek, aşı konusunda hazırlığın hızlı ve etkili şekilde yürütüldüğünü söyledi. Nüfusun DSÖ’nün önerilerine göre önceliklendirildiğine dikkat çeken yetkili, önce ön safta çalışan sağlık çalışanları ve sonrasında yaşlı nüfusun aşılanması gibi bir aşılama programı gerçekleştirildikten sonra gerçekten hızlı bir aşılamaya geçildiğini belirtti.

Çok kısa süre içinde 1 milyondan fazla insan aşılandığını belirten Berdyklychev, “Türkiye’de ulusal aşılama programı ve kapasitesi gerçekten çok güçlü ve etkili kullanılıyor. Bu şekilde devam etmesini öneriyoruz” diye konuştu. Bilindiği üzere bazı ülkelerde uygulanan COVID-19 aşılarının uygulanmasından sonra ölümler meydana gelmişti. DSÖ temsilcisi bu ölümlerin uygulanan aşılar ile alakalı olmadığını belirtti.

Aşılar Ölüme Neden Olmuyor

Aşılar Ölüme Neden Olmuyor

DSÖ’nün aşıların onaylanması için gerçekten çok kapsamlı bir sürecinin olduğunu ifade eden Berdyklychev, “Bu aşılar onaylandıktan sonra acil kullanım listesine alıyorlar. DSÖ’nün bu süreci aşının güvenli olduğu niteliğinde. Hem üye ülkelerde hem de diğer ülkelerde kendi onay makamlarının da bu şekilde bir süreci mevcut ki aşılar hem güvenli hem de etkili olabilsin. Evet bazı ölümlerle karşılaştık Norveç’te vardı; ama detaylı inceleme sonucunda aşı ile ölüm arasında bir bağlantı keşfedilmedi.” diye konuştu.

Berdyklychev, dünya nüfusunun ne kadarının aşılanmasıyla toplumsal bağışıklığın oluşabileceğine ilişkin, imkan oldukça bütün insanların aşılanmasının gerekli olduğunu ve bu sayede yeterli bir bağışıklığa ulaşabileceklerini, ayrıca ağır vaka gelişmesinin engelleyebileceğini ifade etti.

Şu anda aşının hastalığın gelişmesinde etkili olduğunu ama hastalığın daha çok bulaşmasını önlüyor mu bunu bilmediklerini söyleyen DSÖ temsilcisi, incelemelerin devam ettiğini ifade etti. Bu noktada mevcut olan önlemlerin mesafe, hijyenin öksürmeye, hapşırmaya dikkat edilmesinin takip edilmesi gerekiyor ki daha fazla bulaş ve daha ağır vakaların görülmesi istenmiyor.

Mutasyona uğramış virüsle ilgili de konuşan Berdyklychev, yeni mutasyonun ilk önce, Birleşik Krallık, Brezilya ve Güney Afrika’da çıktıktan sonra incelemeye alındığını hatırlattı. İnsan sağlığına ne gibi etkilerinin olduğunun görünmesi için bütün mutasyonlar karakterize edildiğini ifade eden yetkili, bu mutasyonun daha kolay bulaştığını bildiklerini ancak daha ağır hastalığa yol açmadığını söyledi.

Ülkemizde ilk günden bu yana COVID-19 tanısı alan insanların sayısı 2 milyon 442 bin seviyesine ulaştı. Toplamda 25.344 kişi ise hayatını kaybetti.



Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



Sponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum