Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Varlıkları Bankacılık Hisselerine Yağan Nisan Yağmurları ile Boy Attı!

Borsa İstanbul küresel finansallar, Türk tahvilleri ve düşen CDS desteğine TL güçlenmesini ekleyince haftayı ciddi bir değerlenme ile kapatmaya hazırlandı.
Türk Varlıkları Bankacılık Hisselerine Yağan Nisan Yağmurları ile Boy Attı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasalara neler oldu. Nisan ayının ilk haftasında Mart’ın son demlerinden kalan bayat çay ikramı grafikler tarafında olumsuz karşılanmıştı. Gerek TCMB tarafındaki hamleler, gerek politik gelişmeler derken, beklenen seçimler de atlatılmış oldu. 

Nisan 1 şakası mıydı o? Nisan ayı bir geldi pir geldi. Hem Türk lirası tarafında hem de hisse senedi piyasalarında paralel bir hareket gerçekleşti. Türkiye Hazine kıymetlerinde 10 yıl vadeli tahvillerin verimi son demde %18.43 seviyelerinde gezinmişti. 5 yıllık CDS ise 2019 itibarı kazanımlarından feragat etmişti.

Piyasalar tarafındaki gelişmeleri takiben, TCMB haftalık bazlı istatistiklerinde yine son deme ramak kala hanehalkı döviz mevduatlarında rekor düzeye ulaşan yükseliş, dizinin rekortmen haftasını çizdi. Şirketler de geride kalmadı. BIST swap savaşında kan kaybederken tahvil ve hisse senedi piyasalarına yabancı para girişleri de oldu tabi…

Nisan’ın İlk Haftası Kazanç – Kayıp Tahtası Ne Dedi?

Nisan Ayının İlk Haftası Ne Diyor?2019 yılının ilk çeyreğinin ardından Nisan ayında küresel piyasalardaki momentum soğuması ile başlayan risk iştahındaki kabarma global endekslerin genelinde Mart tepelerine ulaşımlar ile yansıdı. Dünya genelinde küresel ekonomiler taraflı açıklanan verilerin de desteğini alan piyasalar düşük risk argümanlarından çıkışları, görece riski yüksek varlıklara girişleri tetikledi.

Türkiye gelişmenin arkasında kaldı. Hafta ortası işlemde XBANK ve XUSIN’de gözlediğimiz yeşil rengi ortak payda eden endeksler BIST 100 üzerinde kalıcılığı yüksek bir prim sinyali vermişti. Okumasını BIST teknik seviyeleri ışığında ele almış ve yazdığım senaryo gerçekleşmesi halinde haftanın güzel bir kapanışla son bulacağını eklemiştim.

Öyle de oldu! Rötarlı da olsa küresel finansallara paralel hareket gösteren Borsa İstanbul uçuk bir prim ile haftanın dördüncü işlem gününü kapattı. Değerlenmede Bankalar Endeksi piyasalarda “nur yağdı” yorumlarıyla anıldı. Öyle anılmayı haketti de… Lira tarafındaki kazanç sinyalleri grafikleri aşağı yönde güncellemeye devam ediyor.

MSCI Türkiye, CDS ve Hazine Kıymetleri

Türk Finansalları Pozitif DuruyorYine okumuştum demesi değil lakin, geniş mercek altında işlediğim USD/TRY analizinde de bunun işaretlerinin okunduğunu kaleme almıştım. Lira yeşil olunca MSCI Türkiye endeksi yerinde durur mu?

Elbette durmaz, durdurulamaz. MSCI Türkiye endeksi %1.04 kazanım gösterdiği son verisinde 1.282 puana ulaştı. Fazla zikrettim ancak daha zikredeceğimi düşünerek, endeks son demde 1.230 seviyelerine 1.425’lerden gelmişti.

5 yıllık risk primi Türkiye CDS marjı da gelişmenin pozitif reaksiyoncusu. Marj haftalık bazda %16.12 düzeyinde geri çekilmesi ile aylık farkında %23.05 oranda artan risk sinyalini hafifletmeye başladı. Geri çekilme güzel ancak şöyle oldu demeye yetecek bir yatay bantlı düşük seyir yakalanmış da değil. Anlıklar iyi, beklenti ise 5 Şubat seviyelerindeki 287 civarının altı.

Görece riski yüksek varlık risk iştahı bozulup, küresel satış dalgası aksiyonuna reaksiyon gösterme beklentisine girince, klasik teori gereği beklenti alınıp gerçek satılır stratejisine göre çıkış vermeye başlıyor. Yatırımcı fiyatı düşük verimi yüksek olan kıymetlere yöneliyor, nasıl olsa risk değeri daha düşük. 10 yıllık Türk tahvilleri anlık %0.89 gerileme ile haftayı %16.770 civarında kapatmaya hazırlanıyor.

Borsa İstanbul Nisan Yağmurlarıyla Nurlandı

Borsa İstanbul'da Nisan YağmurlarıPirus Zaferi başlığında ele almıştım; bilenin bilmeyenin, isteyerek ya da istemsizce maruz kaldığı swap kelimesini. Swap hamlelerini. Pirus’un savaşı kazanması, ancak kazancın gelirken kayıplarında ciddi oranda görülmesi.

Bunu da BIST varlıkları, CDS primi ve tahvil hareketliliğindeki kayıplar ve USD/TRY’deki düşüş ile teyit etmiştik zaten.

Borsa İstanbul Çarşamba günü başlayan XBANK ve XUSIN endekslerinin değer kazanımlarında paralel hareketi ile şahlandı. Bankalar tarafı Nisan yağmurlarının geniş kısmını üzerine aldı. Nur yağdı, Nur saçıldı. Varlıklar yatırımcısını bir günde %4.0 düzeyindeki getirileri ile güldürdü.

Beklenen 96 Bin, Gelen 98 Bin!

96 Bin Puan Beklenirken 98 Bin Puan AşıldıBorsa İstanbul için 96 bin puan üzerinde gerçekleşecek Perşembe kapanışının, haftanın son işlem gününe iyi bir mirası olacağını… Miras iyiydi, küresel piyasalardaki alım dalgası iyi; TL tarafındaki güçlenme iyi! Koyalım kutuya hepsini çıkan ne olur prim?

Teknik taraf ışığında yazmıştım dedim. 96.000 demiştim, BIST 100 Nurlanan bankalar tarafı ve endeks ağırlığı yüksek THYAO’nun yaklaşık %6.0’lık primini görünce uçtu gitti. Durum böyle olunca Cuma işlemlerindeki seçimsiz görünüm beklentiler dahilinde gerçekleşiyor dersem pek de hata olmaz sanırım.

Düzeltme olarak bakarız bu harekete, ihtimal ağırlığı da yüksek bu bakışın. ABD tarafı spot endekslerin açılışı düzeltmenin dozunda etkili olabilir. Avrupa ve Asya finansalları ise düzeltmenin dozunu azaltacak taraftan yaklaşıyor.

ABD demişken an itibarıyla, yani Cuma ikinci seansının ilk saatinde ABD vadelileri %13 düzeyinde getiri gösteriyor ve yataydan pozitif ayrılış sinyali verebilecek spot piyasa açılışı mesajı olarak okunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu