Yatırım yapmaya başla!

104 Yıllık Türk Ticaret Bankası’na Talip Çıktı

1913 yılında kurulan Türk Ticaret Bankası'nın hisselerini, Marka Yatırım Holding devralmak istiyor. İşte detaylar;
104 Yıllık Türk Ticaret Bankası’na Talip Çıktı

Marka Yatırım Holding, Türk Ticaret Bankası’nın hisselerini devralmak için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) niyet mektubu sunacağını açıkladı. TMSF’den toplantı talep eden holdingin hisseleri ise haberin duyulmasıyla 2,33 liradan % 8,37 oranında yükselişle işlem gördü. Marka Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu ise Türk Ticaret Bankası’nı satın alabileceklerini söyledi.

Marka Yatırım Holding tarafından KAP’a yapılan açıklamada, satın alma işlemiyle birlikte grubun bankacılık sektörüne yeni bir model getirmeyi amaçladığı belirtildi.

Marka Yatırım Holding TMSF'ye Başvurdu

Daha önce de borsada işlem gören Ansa Yatırım Holding’i satın alan Marka Yatırım Holding, “Yakın İzleme Pazarı”nda işlem görüyor. Yeni yapılanma sonrası Temmuz ayında ise “Ana Pazar”da işlem görmeye başladı. Holdingin hisseleri, devralma haberinin duyulmasıyla birlikte yükselişe geçti.

Holdingin yönetim kurulu başkanı olan Mine Tozlu’nun daha önce yaptığı açıklamada ise Türk Ticaret Bankası’nı almak istediklerinin sinyalleri verilmişti.

Mine Tozlu Türk Ticaret Bankası'nı Almak İstediklerini Söyledi

Daha önce holding, Türk Ticaret Bankası ile ilgili doğrudan veya dolaylı sahip olan hisse senetleri ve tahvilleri, banka ile ilgili esas mukavelelerinden doğan hakların, bankaya ait öz sermaye ve varlıkların, birlikte veya ayrı ayrı satın alınması ya da benzeri bir yöntemle kendilerine bağlanması konusunda çalışmalar yapmak için bağımsız denetim şirketine yetki vermişti.

Marka Yatırım Holding tarafından yazılacak niyet mektubunda ise 1913 yılında kurulmuş ve 1919 yılında teşekkül etmiş Türk Ticaret Bankası’nın süresinin uzatılmasını isteyeceği biliniyor.

Marka Yatırım Holding Niyet Mektubu

9 Mart 1913 tarihinde Adapazarı İslam Ticaret Bankası ismiyle kurulan banka; 1924 yılında Adapazarı İslam Ticaret Bankası Türk AŞ., 1928 yılında Adapazarı Türk Ticaret Bankası AŞ. ve 1937 yılında Türk Ticaret Bankası AŞ. adlarını almıştı.
1913 Yılında Kurulan Türk Ticaret Bankası
Kaynak: Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Türk Ticaret Bankası’nın % 84,52 oranındaki hisse senedi, 26 Mayıs 1997 tarihinde TMSF’ye devredilmişti. 1998 yılında ise Korkmaz Yiğit’e ihaleyle satılmıştı; ama ihale sonradan iptal edilmişti.

Türk Ticaret Bankası'nın Hisseleri TMSF'ye Devredilmişti

1997 – 2000 yılları arasında ise toplam 952 milyon 447 bin 814 dolar kaynak aktarımına rağmen satış imkanı bulunmayan bankanın, 1 Temmuz 2001 tarihinde bankacılık yapma ve mevduat toplama yetkisi kaldırıldı. 2002 Ağustos’ta ise tasfiye kararı verildi. 18 Kasım 2003 tarihinde ise fiziki tasfiye süreci, hukuki problemi nedeniyle tasfiyesi zaman alacak hesaplar haricinde tamamlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum