Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Hava Yolları Endeks Öncülüğünde Konumunu Koruyor

Sermaye piyasası argümanlarından THYAO'da izlenen gelişmeler ve spotta teknik yorumlarla hisseye bakış.
Türk Hava Yolları Endeks Öncülüğünde Konumunu Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı olarak faaliyet gösteren THY’nin %49’u Türkiye Varlık Fonu’nda bulunuyor. Star Alliance üyesi olan şirket filosunda yer alan 200 uçakla, iç hatlar ve dış hatlar hava taşımacılığında toplamda 217 rotaya hizmet veriyor.

Sermaye Piyasası Araçlarından Yıldız Pazarı A Grubunda işlem gören Türk Hava Yolları THYAO kalkışına sayılı zaman kaldı. Türkiye’nin yıldız firmalarından olan, küresel pazarda ülkenin gözbebeklerinden, Türk Hava Yolları yarışta birinci gidiyor.

THYAO BİST 100 endeksinde en basit geçmişi değerlendirilip izlendiğinde endeksin düşüş kaydettiği grafiklerde düşük, endeksin kazanımlarında yüksek bir seyir çiziyor. Bir yatırım değerlendirmesi yapacak olursak işin içine teknik analizler, haber akışları, şirket performansı, siyasi gelişmeler ve piyasa yorumları dahil birçok argüman giriyor. Türk Hava Yolları’nı birçok pencereden yorumlayıp yatırımını değerlendirelim.

Yeni havalimanına geçiş tam bir operasyonel mükemmellik gerektiriyor.

Yeni Havalimanına Taşınma Operasyonları Önemliİlk akla gelen önemli gelişme, yapımı devam etmekte olan üçüncü havalimanı. 29 Ekim’de açılışı planlanan Türkiye’nin devasa yatırımı… Türk Hava Yolları Atatürk Havalimanı’nda yerleşik operasyonlarını sürdürürken, olabilecek en kısa sürede yeni havalimanına geçişini tamamlamalı. Bu konu hissenin kısa vadeli yatırımlarında önem arz etmekte. Meydana gelebilecek taşınma operasyonlarında herhangi bir aksaklık, hissede olumsuz bir durum meydana getirebilir. 

Taşınma işleminde öngörülen süreç 12 saat. 800 tır ile karadan yapılacak nakliye ile Türk Hava Yolları yeni havalimanına geçişini sağlayacak. Yolcusuz olarak 120 uçak Atatürk Havalimanı’ndan kalkış yapıp, yeni havalimanına geçecek. Planlanan operasyon şemasında açıklamada yer alan taşınma işlemine son 24 saat kala seferler yüzde elli oranında düşürülecek ve operasyon tamamlandıktan sonra kademeli olarak yüzde 10’ar bir artışla hizmet devam edecek. Bu sürecin sorunsuz geçmesi için profesyonel firmalardan danışmanlık alındığına yönelik haberleri izliyoruz.

DO&CO ile yola devam edilmesi istikrar açısından olumlu yansıyabilir.

İkram Tedariğin İçin DO&CO İle Uzatılan Anlaşma OlumluŞirket ikram hizmetleri tedariği operasyonlarını DO&CO ile sürdürmeye devam edecek. Geçtiğimiz haftalarda anlaşmanın iki şirket arasında imzalanmış olması THYAO açısından, aynı hizmetin değişmeyeceği ve kaliteli bir operasyonel faliyette aşinalaşılmış çalışmanın devamı olumlu bir haber akışı olarak karşımıza çıkmıştı. Değerlendirmemize göre istikrarın iki ünlü firma arasında sürecek olması hisse için olumlu bir haber.

Türk Havayolları harcamalarda mil biriktiren ve kazanılan millerle uçak bileti alınabilen bir müşteri sadakat programı iş birliğinde kullanılan Garanti Bankası’nın kredi kartı anlaşması uzatıldı. Yakın bir süre önce Garanti Bankası ve Türk Hava Yolları arasında gerçekleştirilmiş olan işbirliği uzatma anlaşması 1 Nisan 2023 tarihine kadar uzatıldı. Gelişme piyasalarda THYAO için nötr olarak değerlendirildi ancak hali hazırda gerçekleştirilen faliyetin istikrarı açısından ele alındığında olumlu bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. 

Yeni kurulacak şirket uzun vadede olumlu olabilir.

Yeni Şirkette Arnavutluk Cumhuriyeti İle OrtaklıkTHY kargo ve yolcu taşımacılığı alanında faaliyet göstermek üzere yüzde 49 oranında hisseye sahip olacağı yeni bir şirket kurmaya karar vermişti. Şirket Arnavutluk Cumhuriyeti merkezli oluşacaktı. Bu adımın da uzun vadede olumlu bir durum olarak değerlendirebileceğini düşünüyoruz.

THYAO’nun teknik açıdan değerlendirildiğinde 9 Ekim 2017 tarihinde 8,430 TL civarında fiyatlandığını izliyoruz. 1 Mart 2018 tarihinde hisse 19,540 TL civarında kaydedildi. Devam eden süreçte düşüş izlediğimiz hisse Borsa İstanbul’da son günlerde izlediğimiz yükselişle tekrar 19’lu rakamlara gelse de aşağı bir salınım yaptı. 100 günlük ortalamalarında 16,010 TL bir destek görülebilir.

Dünkü dönüş yaptığı 19,230 seviyesinin bir direnç oluşu ve hissenin oradan dönüşü direnci güçlendirdi diyebiliriz.  Hissenin güncel pivot noktasını 18,960 TL, 1. desteğini 18,600, 2. desteğini 18,000 ve 1 direncini 19,55, ikinci desteğini 19,950 olarak, yabancı oranı yüzde 65.91 olarak görebiliriz.

Sonuç olarak genel bakış ile hissede bir olumsuz hava görülmemesine beraber en büyük etkenlerden biri olan politik gündemin piyasalar üzerindeki etkisi göz ardı edilmemelidir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu