Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Meksika Tarifeleri Hem Politik Hem de Ekonomik Açıdan Kötü

Trump'ın bir tweet ile duyurduğu Meksika tarifelerinin, doğru bir strateji olmadığı ve hem ekonomik hem de politik açıdan kötü olduğu söylendi.
Trump’ın Meksika Tarifeleri Hem Politik Hem de Ekonomik Açıdan Kötü
Yorum

Trump, Perşembe akşamı attığı tweetinde tüm Meksika ithalatına yüzde 5 tarife getirdiğini ve bunun 1 Ekim’e kadar yüzde 25’e ulaşacağını açıkladı. Yaygın olarak takip edilen eski bir Amerikan diplomat yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump’ın göçmenlik sorunları nedeniyle Meksika’yı yeni bir tarife ile tehdit ederek doğru bir strateji benimsemediğini söyledi.

Trump bu adımın, Amerika’nın ‘yüz binlerce insan tarafından istila edilmesine’ neden olan sınır krizi nedeniyle atıldığını belirtti.

Trump Yasadışı Göçmenlik HamlesiÜlkenin ABD’ye göçmen akışını yeterince durdurmaması durumunda, Meksika malları üzerindeki tarifeyi 1 Ekim tarihine kadar yüzde 25’e kadar çıkaracağını söyledi. Eski bir ABD’li diplomat olan John Negroponte ise Trump’ın bu hareketinin istenen etkiye sahip olup olmayacağı sorularına cevap verdi.

McLarty’nin şu anki başkan yardımcısı olan Negroponte, “Sanırım hem politik hem de ekonomik olarak kötü ve göç sorununun da çözülmesine gerçekten yardım edeceğini sanmıyorum,” dedi. Meksika ise ekonomik tehditlere iyi cevap vermeyeceğini açıkladı. Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel Lopez Obrador, Trump’a bir mektup yazdı ve karşılaşmak istemediğini, barışçıl çözümler sunulması gerektiğini söyledi.

Negroponte, şu anın Washington ve Meksika’nın bu konuda bir araya gelebileceği zaman olduğunu belirtti.

Negroponte Tarife YorumuObrador’un Trump’a yazdığı mektubunda, ABD ve Meksika yetkililerinin her iki ulusun yararına bir anlaşmaya nasıl varacaklarını tartışmaları için Cuma günü toplantıya başlamaları da istendi. İç politika açısından bile Trump’ın yeni tarife tehdidiyle biraz ileri gitmiş olabileceği ifade ediliyor.

ABD Senatosu Finans Komitesi Başkanı Chuck Grassley, Trump’ın hareketini Devlet Başkanlığı yetkisini kötüye kullanma olarak nitelendirdi. Grassley, “Ticaret politikası ve sınır güvenliği ayrı konulardır. Bu tehdidin ardından Başkan Trump’ın merkezi bir kampanya sözü olan USMCA’nın geçisini ciddi şekilde tehlikeye atacak ve ülke için büyük bir zafer olmayacak,” dedi.

Bazı uzmanlar NAFTA’nın güncellenmiş bir versiyonu olan anlaşmanın artık gerçek zorluklarla karşılaşabileceğini öne sürüyorlar.

USMCA Onayını ZorlaştırdıBeyaz Saray Genel Başkan Yardımcısı Mick Mulvaney, tarifenin USMCA’nın onayını etkilemeyeceğini söyledi. Son tehdit altındaki tarifenin göçmenlik sorununun bir parçası olduğu ve ticaretle ilgili olmadığı konusunda da ısrar etti. Ancak Negroponte, USMCA’nın onaylanmasını zorlaştıracağını düşünüyor.

Danışma firması Albright Stonebridge Group’un kıdemli direktörü Juan Carlos Hartasanchez, USMCA’nın bu yıl onaylanmasının olası görünmediğini söyledi. Hartasanchez, “Meksika’daki birçok kongre üyesi ve senatör, kendilerine kafalarını işaret eden bir silah varken anlaşmayı onaylama konumunda olup olmadıklarını soracaklar. Bu yüzden sadece çok karmaşık bir durum haline geliyor,” dedi.

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nden William Reinsch, tarifelerin USMCA anlaşmasını torpilleyeceğini söyledi.

Tarife Anlaşmayı BitirecekReinsch, ABD Temsilciler Meclisi’nin de çok olumsuz tepki vereceğini söylerken, Meksika’nın muhtemelen misilleme yapmak zorunda kalacağını öngörüyor. Demokrat liderliğindeki meclisin, yeni üç partili ticaret anlaşmasıyla ilgili kaygıları var.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, kongre liderlerine USMCA’nın onaylanma sürecini başlatması için bir mektup gönderdikten sonra Meclis Başkanı Nancy Pelosi, anlaşmanın güçlü uygulama hükümleti bulunmadığını öne süren bir açıklama yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu