Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Çin ile Ateşkes Yapması için Fazla Bir Şey Duyması Gerekmeyebilir

Bir üst düzey yönetim yetkilisi, Trump'ın ateşkes yapması için Çin tarafından fazla bir şey duyması gerekmeyeceğini söyledi.
Trump’ın Çin ile Ateşkes Yapması için Fazla Bir Şey Duyması Gerekmeyebilir
Yorum

Bir üst yönetim yetkilisi, Başkan Donald Trump’ın en azından iki taraf arasındaki ticaret savaşında ateşkes için Çinli yetkililerden fazla bir şey duymasına gerek kalmayacağını söyledi. Trump ve Xi, yarın Japonya’nın Osaka kentinde G-20 toplantısında görüşmek üzere hazırlanıyorlar.

İki liderin yarınki görüşmelerde en azından gümrük vergisi tarife değişimini bekleten bir pazarlık yapması bekleniyor.

Gümrük Tarifeleri Hakkında Pazarlıkİdare yetkilileri, bir ateşkes kararının verilip verilmeyeceği konusunda farklı görüşlere sahipler. Ancak bir yetkili, gerginliklerde bir tür soluklanmanın Beyaz Saray’daki temel durum olduğunu ve ateşkes konuşmalarının spekülasyondan daha fazlası olduğunu söyledi. Yetkili, Trump’ın zirvede ne olacağı konusundaki şiddetli spekülasyonlar sırasında hafta boyunca tökezleyen borsaları yakından izlediğini söyledi.

Piyasa, Cuma günü yükselişe geçti; ancak üç hafta süren kazanımların ardından bir hafta boyunca zarar görmeye başladı. Yetkili, ateşkesi geçersiz kılacak ana şeyin, Xi’nin herhangi bir anlaşma yapmak veya Çin yasalarına yazmak istemediğini söylemesi durumunda olacağını belirtti.

Trump, zirvede diğer yetkililerle buluşurken, Demokratik başkanlık tartışmaları ve piyasalar konusunda tweetlerine devam ediyor.

Trump, attığı tweetlerin birinde, borsanın seçimi kazandığı günden başlayarak göreve geldiği güne kadar büyük ölçüde arttığını söyledi. Bunun nedeninin, başkan olacağına dair yaşanan coşkudan kaynaklandığını belirtti. Devamında ise bu artışın kendi hanesine yapılması gerektiğini, Hillary Clinton kazansaydı büyük bir hata olacağını dile getirdi.

Piyasalar son zamanlarda pazarlık konusunda beklentiler iyi olsa dahi yatırımcılar geçen yılki gelişmelere bağlı olarak çıkan olumsuz manşetlere karşı duyarlı davranıyorlar. Müzakere döngülerde sürdü, gerginlik arttı ve ardından yeniden düşmanlık gelişti.

ABD 2018’de 419,5 milyar dolara ulaşan Çin ile ticaret açığını azaltmaya çalışıyor ve tarifelere bu nedenle uyguluyor.

Trump Ticaret Açığını Kapatmaya ÇalışıyorTrump’ın açığı azaltmak için tarifeleri kullanma çabalarına rağmen açık neredeyse yüzde 12 artış gösterdi. İdare, 250 milyar dolarlık Çin ithalatına yüzde 25 tarife uyguladı ve Trump, ABD’ye akan 300 milyar dolarlık Çin malına da vergi koymakla tehdit etti. Piyasalar bir ateşkes olayını olumlu göre bile G-20 Liderler Zirvesi’nde büyük bir gelişme olmasıyla ilgili pek bir beklenti bulunmuyor.

Bank of America Merrill Lycnh’in hisse senedi ve kantitatif stratejisti Savita Subramanian bir araştırma notunda, “Fikir birliği gerginlik bekleyebilir, ancak daha önce uygulanmış olan tarifeler geri alınmaz. Eğilim üstü ekonomik büyüme ve tüm zamanların yükseğinde olan S&P 500 endeksine bağlı olarak ABD’nin bir anlaşmaya varması yönünde bir aciliyet duygusu yoktur,” dedi.

Subramanian, iki taraf arasındaki gerçek bir anlaşmanın S&P 500 endeksini Perşembe gününün kapanışından yüzde 6 daha yukarı taşıyabileceğini, ek tarifelerin ise endeksi yüzde 5 aşağı çekme potansiyeli olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu