Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

KFC’nin İkonik Kurucusu Hakkındaki Suçlamalar Torunlarını Ayağa Kaldırdı!

KFC'nin ikonik kurucusu Colonel Sanders'ın ırkçı olduğu yönündeki iddialar, yıllar önce hayatını kaybeden ünlü ismin akrabalarını ayağa kaldırdı...
KFC’nin İkonik Kurucusu Hakkındaki Suçlamalar Torunlarını Ayağa Kaldırdı!
Yorum

Colonel Sanders’ın ABD’nin üçüncü en büyük pizza zinciri Papa John’s Pizza’nın kurucusu John Schnatter tarafından ırkçılıkla suçlanması, ikonik ismin akrabalarını kızdırdı. KFC ile tüm dünyanın bildiği başarı hikayelerinden birini yazan Colonel Harland David Sanders’ın akrabaları, John Schnatter’a adeta ateş püskürttü.

1980 yılında hayatını kaybeden KFC’nin ikonik kurucusu Sanders’ın torunu Trigg Adams, büyükbabasının siyahiler için aşağılayıcı terim kullandığı yönündeki iddiaların mutlak bir yalan olduğunu dile getirdi. Ve John Schnatter’ı sert sözlerle eleştirerek; “kendisi taraflı olduğu için başka birisinin de böyle olduğunu söylemeye çalışıyor” dedi.

Ünlü büyükbabasının kimseye karşı önyargılı olmadığını söyleyen Adams, “o, kibar, iyi ve dürüst olduğunu düşündüğü herkesi sevdi” dedi.

KFC'nin İkonik Kurucusu Colonel Sanders Irkçılık SuçlamalarıColonel Sanders’ın içinde ırkçılık olmadığına tekrar tekrar vurgu yapan Adams, “ona göre, tüm insanlar eşit derecede Tanrı’nın çocuklarıydı” sözleriyle anlattı. Yorumunu desteklemek için Colonel Sanders’ın hayatı boyunca pek çok farklı yardım kuruluşuna milyonlarca dolar bağışladığını ve bağış yaptığı kurumların arasında siyahilerin kiliselerinin de bulunduğunu kaydetti.

Bunun yanında KFC’nin kurucusunun yıllar içinde pek çok siyahi işçi çalıştırdığını ve onlara hep adil davrandığını söyledi.

Akrabaları Colonel Sanders'ı Savundu Trigg Adams’ın yanında Albay Sanders’ın büyük torunu Cindy Wurster Sjögren de bu konuda büyükbabasını savundu. Colonel Sanders’ın kimi zaman küfürlü konuşabildiğini ama hiçbir zaman ırkçılık yapmadığını belirten Sjögren düşüncesini; “Bay Schnatter’ın kendi iğrenç sözleri ve ırkçı inançları için Colonel Sanders’ı günah keçisi olarak kullanması affedilemez” sözleriyle aktardı.

Bu noktada; Papa John’s Pizza’nın kurucusu ve eski CEO’su John Schnatter’ın geçtiğimiz hafta yönetim kurulu başkanlığı görevinden ayrıldığını belirtelim.

Papa John’s Pizza’nın kurucusu Schnatter Colonel'in Irkçı Olduğunu söyledi Siyahileri aşağılayıcı terimi kullandığını kabul eden John Schnatter’ın başkanlıktan istifa etse de şirketin en büyük hissedarı olarak yönetim kurulunda kaldığı görülmüştü. Ancak dün ABC News’in ele geçirdiği bir mektuba göre Schnatter’ın istifa kararından dolayı pişman olduğu öne sürüldü.

Buna göre, Schnatter’ın kurumsal yönetim uzmanlarıyla görüştüğü ve istifasının düzgün bir işlem olmadığı söylendi. Schnatter’ı yönetim kuruluna karşı temsil eden avukat Patty Glaser’ın da ayrı bir mektupta kurula; “yönetim kurulunun Bay Schnatter’ı başkanlıktan alma yetkisi yoktur” dediği bildirildi. İlaveten; bağımsız bir soruşturma başlatılması için çağrıda bulunuldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu