Yatırım yapmaya başla!

TikTok Asılsız Bilgiye Karşı Videolara Uyarı Etiketleri Ekleyecek

Son günlerin tartışma yaratan uygulaması TikTok, asılsız bilgiye karşı yeni bir önlem alıyor.
TikTok Asılsız Bilgiye Karşı Videolara Uyarı Etiketleri Ekleyecek

Günümüzde bilgi paylaşımının yapıldığı ve kullanıcı etkileşiminin en üst seviyede olduğu alanların başında sosyal medya platformları geliyor. Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi mecralar her gün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda TikTok’un yükselişi ile tüm dikkatleri üzerine çektiğini söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma TikTok’un 2020’nin üçüncü çeyreğinde de rakiplerinin önünde olduğunu ortaya koymuştu. Çin merkezli sosyal mecra son zamanlarda en çok indirilen uygulama konumunda olmayı sürdürüyor. Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi TikTok’ta da asılsız bilgi içeren paylaşımlara rastlamak mümkün. Uygulama bir süredir ABD baskısı ile gündeme geliyor.

Ulusal güvenlik tehdidi olarak görülen TikTok, ABD hükümeti tarafından Çin yönetimine casusluk yapmakla suçlanıyor. TikTok son dönemde artış yaşanan asılsız paylaşımlara karşı harekete geçiyor. Kullanıcıları yanıltıcı içeriklere karşı yeni bir uyarı sistemi geliştiriliyor.

Videolara Uyarı Etiketleri Geliyor

Videolara Uyarı Etiketleri Geliyor

Facebook, Twitter, Instagram gibi popüler mecralar uzun zamandır sahte bilgiye karşı mücadele yürütüyor. Bu durum TikTok’ta da kendisini gösteriyor ve Çinli uygulama rakiplerine göre çok daha sert eleştirilere maruz kalıyor. Sosyal medya devi kullanıcılarını yanıltan içeriklere karşı korumak için videoara uyarı etiketleri yerleştirecek.

Şirket böylece milyonlarca kullanıcısını yanlış bilgiye karşı uyarmış olacak. Çin merkezli uygulama geçtiğimiz dönemde çeşitli sebeplerle Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde yasaklanmıştı. Her iki ülkede TikTok’un son derece popüler olması nedeniyle erişim yasağı büyük önem teşkil ediyor. Ancak aradan geçen 11 günün ardından Pakistan, TikTok yasağını kaldırdığını açıkladı.

TikTok, Pakistan’a Geri Döndü

TikTok, Pakistan’a Geri Döndü

9 Ekim tarihinde Pakistan almış olduğu karar ile TikTok’un ülkede yasaklandığını açıklamıştı. Buna başlıca sebep olarak paylaşılan videoların ahlaka aykırı bulunması ve verilen vaatlerin yerine getirilmemesi gösterilmişti. Pakistan Telekomünikasyon Kurumu yeni bir açıklama yaptı ve uygulanan yasağın kaldırıldığını duyurdu.

Kurumdan yapılan açıklamada videoların Pakistan yasalarına göre yönetileceğini garantisinin verildiği belirtildi. TikTok’un daha önce Pakistan’ın çeşiti kısıtlama taleplerini cevapsız bıraktığı biliniyor. Hazırlanan şeffaflık raporu talep edilen 40 hesaptan sadece 2’si üzerinde işlem yapıldığını ortaya koyuyor. Bu da uygulamanın yasaklanmasına zemin hazırladı.

Pakistan indirme sayısı olarak TikTok için en büyük 12. pazar olarak yer alıyor. Paylaşım uygulaması ülkede 43 milyon kişi tarafından indirilmiş durumda. Diğer yandan Hindistan’da uygulanan erişim yasağı halen devam ediyor. Pakistan’daki erişim yasağı şu an için kaldırılmış ancak verilen sözlerin yerine getirilmemesi halinde uygulamanın yeniden ülkede yasaklanabileceği belirtiliyor. Görünen o ki popüler uygulama önümüzdeki günlerde de kısıtlama haberleri ile sıkça gündeme gelecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum