Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TikTok Reklamları ile Uygulama Üzerinden Satış Dönemi Başlıyor

Son yılların yükselişte olan sosyal medya uygulaması TikTok’ta reklamlar üzerinden satış yapma dönemi başlıyor. Bu durumun uygulamadaki reklamlar sayısının artıracağından endişe duyuluyor.
TikTok Reklamları ile Uygulama Üzerinden Satış Dönemi Başlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Sosyal medya son yıllarda her geçen gün hızla yayılıyor. Başta Facebook, Twitter ve Instagram gibi pek çok popüler uygulama olmak üzere dünyada insanların büyük bölümünün sosyal medya hesabı olduğu biliniyor. Ancak son dönemde sosyal medya uygulamaları bunlarla sınırlı kalmıyor. Özellikle genç kesimde son derece popüler olan uygulamalardan birisi TikTok olmakta. Çin merkezli şirket ByteDance tarafından geliştirilen sosyal ağ, video paylaşım uygulaması olarak büyük ilgi görüyor.

TikTok geliştiricisine büyük kazançlar sağlamaya devam ediyor. Şirket ise bu gelirlerini daha da artırmanın yollarını arayacak yeni projeler üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar arası etkileşimin yüksek olması adına sosyal medya uygulamalarının çoğunda hashtag sistemi işliyor. TikTok’ta da böyle bir durum söz konusu. Sosyal medya devi bu etiketler üzerinden görüntülediği ürünlerin satışına aracı olmaya hazırlanıyor.

Reklam Üzerinden Ürün Satışı Yapılacak

Reklam Üzerinden Ürün Satışı Yapılacak

Sosyal medya uygulaması TikTok, gelirlerinin önemli bir kısmını reklam gösterimlerinden elde ediyor. Şirket reklamlarından daha fazla gelir elde edeceği yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Hashtag Challenge Plus adı verilen sistem ile görüntülenen reklamlar, uygulama içi satış yapma özelliğine sahip olacak. Bu sayede kullanıcılar karşılarına çıkan reklamlarda herhangi bir ürüne tıklayarak TikTok’tan ayrılmadan satın alma işlemi yapabilecek.

Bu sistemin hem reklam ortaklarına hem de TikTok’a yeni bir gelir kalemi yaratması bekleniyor. Sosyal medya devinin son derece popüler olması reklam şirketlerinin de iştahını kabartıyor. Ancak bir satış tekniğinin uygulamadaki reklam gösterimlerini çok fazla artırmasından şüphe ediliyor. TikTok ise bu özelliği bir şirket üzerinden test etmeye başladı bile. Kroger adlı bir şirket sosyal platformda açmış olduğu bir hashtag ile ürün satışı yapmaya başladı.

Reklam Sayısı Artabilir

Reklam Sayısı Artabilir

TikTok özellikle genç sosyal medya kullanıcıları arasında büyük bir tutku haline gelmiş durumda. Uygulamanın bu denli sevilmesinde pek çok kriter mevcut. Bu kriterlerden birisi ise Instagram, Snapchat gibi uygulamalara göre daha az reklam gösteriminin olması. Ancak yeni gelir modeli ile reklam verecek şirket sayısında büyük artış yaşanabilir ve uygulamada reklam gösterimlerinin oranı gözle görülür derecede artabilir.

TikTok’un geliştiricisi ByteDance’in farklı sektörlere girmek istediği ve yeni uygulamalar geliştirmek istediği biliniyor. Sponsorlu şekilde yapılacak reklam yayınlarının TikTok’a nasıl bir yol açacağı merak konusu. E-ticaret alanında da bu yolla yer edinmek isteyen şirket beklediğini alacak mı izleyip göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu