Yatırım yapmaya başla!

TikTok Nefret Söylemi Nedeniyle Binlerce İçeriği ve Yorumu Sildi

Son günlerde tartışılan uygulama TikTok, nefret söylemi nedeniyle binlerce video ve yorumu kaldırdı.
TikTok Nefret Söylemi Nedeniyle Binlerce İçeriği ve Yorumu Sildi

Son yıllarda en çok indirilen mobil uygulamaların başında TikTok geliyor. 2016 yılında Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen uygulama bugün itibarıyla milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Eğlenceli videoların paylaşıldığı platforma her gün sayısız yeni içerik ekleniyor. TikTok’un bu denli büyük bir mecra haline gelmesi denetim mekanizmasının önemini de artırıyor.

Çünkü kullanıcılar tarafından topluluk kurallarına aykırı içerikler eklenebiliyor ve bu durum şirketin başına iş açıyor. Bilindiği üzere sosyal medya uygulaması bir süredir ABD hükümeti tarafından uygulanan yaptırımlar ile gündeme geliyor. Başkan Trump uygulamanın ABD’li bir şirkete satılması için 90 gün süre vermiş durumda.

Microsoft, Oracle ve Twitter gibi dünyanın önde gelen şirketlerinin TikTok’un ABD operasyonlarını satın almak için girişimlerde bulunduğu biliniyor. Bu gelişmeler ışığında sosyal medya devi platformundaki zararlı içerikleri temizlemeye devam ediyor. Son olarak yüz binlerce videonun kurallara aykırı olduğu nedeniyle kaldırıldığı belirtildi.

Binlerce Video Kaldırıldı

Binlerce Video Kaldırıldı

Son günlerde okların TikTok’a dönmesi ile beraber sosyal medya şirketi şeffaflık adına somut adımlar atmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde TikTok kullanıcılara doğru bilgiyi aktarmak adına Twitter hesabı ve internet sayfası açtığını duyurmuştu. Sosyal medya platformlarında son dönemde nefret söylemi içeren paylaşımlara sıkça rastlanıyor. Bu paylaşımlardan TikTok’un da nasibini aldığını söyleyebiliriz. Şirket uygulamada temizlik yapmaya başladı.

Yapılan açıklamada tehlikeli, hedef gösteren ve nefret içeren pek çok videonun kaldırıldığı belirtildi. Nefret kuralları ihlal edildiği gerekçesiyle sadece ABD’de 380 bini aşkın videonun silindiği açıklandı. Bunun yanı sıra 64 binden fazla yorumun da aynı sebepten dolayı kaldırıldığı ifade edildi. TikTok geçtiğimiz Ocak ayında topluluk kurallarını güncellemiş ve bu kurallar içerisine nefret söylemi ifadesini eklemişti.

Sosyal medya platformunun yetkilileri nefret söylemi içeren tüm videoları kaldıramadıklarını ancak bu içeriklerin büyük bölümünü sildiklerini belirtiyor. Geçtiğimiz aylarda İçerik Danışma Konseyi kuran TikTok, önümüzdeki günlerde şeffaflık merkezi adı altında yeni bir programı başlatmayı planlıyor.

Son günlerde ABD’nin baskısı altında olan sosyal medya platformunun bu hamleleri sürpriz değil. Trump hükümeti TikTok’u kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşmakla suçluyor. Bytedance ise bu iddiaları reddediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum