Yatırım yapmaya başla!

TikTok’ta Milyonlarca Android Cihazı Etkileyecek Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Sosyal medya devi kendisine bildirilen bir güvenlik açığını kapattığını açıkladı.
TikTok’ta Milyonlarca Android Cihazı Etkileyecek Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Sosyal medya uygulamaları günümüzde hemen herkes tarafından kullanılan başlıca iletişim ve eğlence araçları haline geldi. Son yıllarda bu uygulamalar arasında TikTok’un yükselişi ile dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Rakamlar iOS ve Android mağazalarında TikTok’un en çok indirilen sosyal medya uygulaması olduğunu gösteriyor.

Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen paylaşım uygulaması son günlerde ABD yaptırımları ile gündemden düşmüyor. ABD yönetimi TikTok’un ulusal güvenlik tehdidi yarattığını belirtiyor ve geçtiğimiz günlerde uygulamanın yasaklanacağı duyurulmuştu. Platformun ABD operasyonlarının bir şirkete satılmaması halinde önümüzdeki günlerde TikTok’un yasaklanması söz konusu olacak.

Bytedance’ın TikTok’un ABD’deki geleceği için farklı çözümler aradığı iddia ediliyor. Bu gelişmeler sıcaklığını korurken milyonlarca Android kullanıcısını ilgilendiren bir duyuru yapıldı. Sosyal medya şirketi kendisinin bir güvenlik açığına dair bilgilendirildiğini ve sonrasında bu açığın kapatıldığını açıkladı.

TikTok’ta Güvenlik Açığı

TikTok’ta Güvenlik Açığı

Güvenlik şirketi Oversecured tarafından yapılan bir araştırma milyonlarca Android kullanıcısını ilgilendiren bir açığı ortaya çıkardı. Kurum ilk etapta açıkla ilgili TikTok’u bilgilendirdi. Sosyal medya platformu ise bu açığı kapattığını açıkladı. Açığını kapatılmasından sonra Oversecured tarafından bir yazı paylaşıldı ve tehlikenin boyutu hakkında bilgilere yer verildi.

Buna göre açık sayesinde hackerlar Android kullanıcılarının kişisel verilerine erişim sağlayabilirdi. Bu veriler arasına TikTok’un session token adı verilen dosyaların da bulunduğu belirtiliyor. Session token kullanıcıların uygulamaya giriş esnasında yeniden şifre yazmasına ihtiyaç duymamalarını sağlayan bir sistem olmakta.

Uzmanlar bu yolla TikTok içerisine bir zararlı yazılım yerleştirebilecğeini belirtiyor. Hatta bu yolla uygulama izinlerinin de ele geçirilebileceği iddia ediliyor. Bu sayede telefonların kamera mikrofon, video ve fotoğraflarına izinsiz erişim sağlanabiliyor.

TikTok adına açıklama yapan sözcü Hilary McQuaide teşekkür açıklamasında, “Sektördeki en güvenli ve en güvenli platformu inşa etme çabalarımızın bir parçası olarak, hataları bulmak ve düzeltmek için sürekli olarak üçüncü taraflarla çalışıyoruz. Söz konusu hatalar, yalnızca bir kullanıcı Android cihazına kötü amaçlı bir uygulama indirmişse risk oluştursa da, bunları düzelttik. Bu sorunu bize bildiren araştırmacıyı takdir ediyoruz ve tüm kullanıcılarımıza uygulamanın en son sürümünü indirmeyi öneriyoruz.” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum