Dolar (%-0.98) 13.5168
Euro (%-1.00) 15.0779
Sterlin (%-1.06) 18.098
Ons (%-0.46) 1786.74
Gram (%-1.47) 776.51
Çeyrek (%-1.47) 1269.60
THYAO (%-1.68) 28,16
ASELS (%-1.70) 21,92
PETKM (%-1.25) 8,70
EUR/USD (%0.08) 1.11522
USD/JPY (%-0.05) 115.29
EUR/GBP (%0.06) 0.8332
Petrol (%0.80) 87.3
Gümüş (%-1.35) 22.37
Bitcoin (%2.20) 37016.83
Ethereum (%1.42) 2469.49
Bist100 (%-0.73) 1,983.18

TikTok Kullanıcıları Yanlış Yönlendiren Videoları İşaretleyecek

TikTok yanlış bilgi içeren videolara karşı yeni bir önlem alacak.
TikTok Kullanıcıları Yanlış Yönlendiren Videoları İşaretleyecek
04 Şubat 2021 | 09:50Son Güncelleme: 27.01.2022 / 11:32:13
Yorum

Sosyal medya platformları günümüzde bilgi paylaşımı için en önemli araçlardan biri haline gelmiş durumda. Pek çok farklı uygulama aracılığı ile milyonlarca insan birbirleri ile etkileşime geçiyor. Son yılların en popüler sosyal mecraları arasında ise TikTok’un geldiğini söyleyebiliriz.

Çinli Bytedance tarafından geliştirilen video paylaşım tabanlı uygulama, tüm rakiplerinden daha fazla indirme alması ile dikkat çekiyor. Bu mecraların bu denli popüler hale gelmesi yanlış ve kullanıcıları yanıltıcı içeriklerin paylaşılmasının da önünü açıyor.

Şirketler bu gibi durumların önüne geçmek için sürekli yeni önlemler alsa da tam anlamıyla sonuç elde edebilmiş gibi görüyor: TikTok ise bu anlamda yeni bir önlem alacağını açıkladı. Şirket kontrol ortakları tarafından doğrulanan yanlış bilgiler yaydığı tespit edilen videoları kaldırmanın yanı sıra, artık doğruluk kontrollerinin sonuçsuz kaldığı videoları da işaretleyeceğini belirtti.

TikTok’tan Yanıltıcı İçeriklere Karşı Yeni Önlem

TikTok’tan Yanıltıcı İçeriklere Karşı Yeni Önlem

Sosyal medya devi artık doğrulanmamış videolara karşı yeni uyarı işaretleri ekleyecek. Bu videoların ‘Sizin İçin’ sayfasında gösterilmesinin de önüne geçilecek. Yeni özellik ilk olarak ABD ve Kanada’da piyasaya sürülecek, ancak önümüzdeki haftalarda dünya çapında kullanıma sunulacak. Şirket, doğruluk denetçilerinin kullanıcıların videolarında bildirilen bilgileri her zaman doğrulayamayacağını açıklıyor. Bunun nedeni, doğruluk kontrolünün sonuçsuz olması veya gelişen olaylar durumunda olduğu gibi hemen onaylanamaması olabilir.

TikTok’un dahili araştırma ve denetim ekibi, ilk önce mevcut halka açık doğruluk kontrolleri gibi, hazır bulunan bilgileri kullanarak yanlış bilgileri doğrulamak için çalışıyor. Bunu yapamaz ise videoyu bir doğruluk kontrol ortağına gönderir. Doğruluk kontrolü içeriğin yanlış, dezenformasyon, manipüle edilmiş medya veya TikTok’un yanlış bilgilendirme politikasını ihlal eden herhangi bir şey olduğunu tespit ederse kaldırılmış olacak.

Şirket test ettiği bu özellik ile videoların paylaşma ve beğenilme oranlarında düşüş meydfana geldiğini belirtiyor. Sosyal medya devi bununla ilgili açıklamasında, “Topluluğumuzun yaratıcılığının insanları TikTok videolarını hem platformumuz içinde hem de ötesinde beğenebilecek diğer kişilerle paylaşmaya teşvik etmesini seviyoruz, ancak bu özelliği kullanıcılarımızın paylaştıkları şeyler konusunda dikkatli olmalarına yardımcı olmak için tasarladık.” ifadelerine yer verdi.

TikTok Akıllı Televizyonlara Geliyor

TikTok Akıllı Televizyonlara Geliyor

Son yılların en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından TikTok, iOS ve Android aracılığı ile milyonlarca kişiye ulaşıyor. Şirket bu deneyimi daha da eğlenceli hale getirmek ve daha fazla kişiye getirmek için yeni bir adım atıyor. Yapılan son duyuru ile TikTok’un Android TV desteği kazandığı açıklandı. İlerleyen günlerde uygulamanın daha fazla cihaz üzerinde desteklenir hale getirilmesi planlanıyor. Televizyon ekranında da telefonlarda olduğu gibi videolar dikey formatta oynatılacak.

Şirket açıklamasında, “TikTok’un kısa biçimli videoları eğlenceli, özgün ve yaratıcıdır. Artık bu eğlenceli içerikleri televizyonunuza getiriyoruz. İster spor fanatiği, ister evcil hayvan meraklısı olun, ister sadece kahkaha arıyor olun, TikTok’ta herkes için bir şeyler var. Tek yapmanız gereken izlemek, sevdiğiniz şeylerle etkileşim kurmak, istemediklerinizi atlamak ve yalnızca sizin için kişiselleştirilmiş hisseden sonsuz bir kısa video akışı bulacaksınız.” ifadelerini kullandı.

TikTok, daha önce geçtiğimiz yılın Aralık ayında Samsung TV’lerde kullanılabilir hale gelmişti. Android TV’ye gelen deneyimin hemen hemen aynı görünüme sahip olduğu belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar