Yatırım yapmaya başla!

TikTok Eylül Ayında İndirilen Sosyal Medya Uygulamaları Arasında Başı Çekiyor

Popüler sosyal medya uygulaması TikTok, Eylül ayının en çok indirilen sosyal medya uygulaması oldu.
TikTok Eylül Ayında İndirilen Sosyal Medya Uygulamaları Arasında Başı Çekiyor

Sosyal medya dünya genelinde milyonlarca insanın vazgeçilmez kullanım alanlarından biri haline geldi. Akıllı telefonların hızla yaygınlaşması en çok sosyal medya uygulamalarına yaradı diyebiliriz. Facebook, Twitter, Instagram ve TikTok gibi uygulamalar en popüler sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Dünya genelinde en çok kullanıcı sayısına sahip sosyal medya uygulaması Facebook olmaya devam ediyor. Platformun 2.5 milyarı aşkın kullanıcı sayısı bulunuyor.

Son dönemde bazı uygulamalar var ki büyük bir yükseliş içerisinde. Instagram ve özellikle TikTok’un kullanıcı sayısı hızla artıyor. Çin merkezli şirket Bytedance’in geliştirdiği TikTok dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi görüyor. Son rakamlar ise TikTok’un başarısını artırarak devam ettirdiğini gösteriyor. Popüler uygulama Eylül ayının en çok indirilen sosyal medya platformu olmayı başardı. TikTok’u ise Facebook takip ediyor.

TikTok Eylül Ayının Şampiyonu Oldu

TikTok Eylül Ayının Şampiyonu Oldu

Android ve iOS mağazalarından indirilen uygulamalara bakıldığında TikTok’un başı çektiğini görüyoruz. Çin’de Douyin adıyla bilinen ve global pazarda TikTok olarak sunulan uygulama Eylül ayında 60 milyon indirme sayısına ulaştı. Ulaşılan indirme sayısının yüzde 44’ünü ise Hindistan’daki kullanıcılar oluşturuyor.

TikTok’u takip eden platform ise sosyal medya devi Facebook oldu. Şirket yaşadığı veri ihlallerine rağmen kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Eylül ayında Facebook, iOS ve Android mağazalarında 50.5 milyon indirme sayısına ulaştı.

Yine TikTok’ta olduğu gibi Facebook’ta da indirme yapan kullanıcıların büyük bölümü Hindistanda bulunuyor. Ülke Facebook’un toplam indirmesinin yüzde 23’e sahip konumda. TikTok ve Facebook’u takip eden sosyal ağlar sırasıyla Instagram, Likee ve Snachat oldu. Snapchat başta hikayeler olmak üzere pek çok popüler özelliğini Instagram’a kaptırdı ve epey kan kaybetti. Ancak sunulan yeni özellikler ile kullanıcı sayısını yeniden artırmayı amaçlıyor.

iOS ve Android’de Sıralamalar Farklı

iOS ve Android’de Sıralamalar Farklı

Araştırma şirketi Sensor Tower’ın hazırladığı raporda iOS ve Android kullanıcılarının sosyal medya alışkanlıklarına dair dikkat çeken veriler mevcut. TikTok her iki platformda da açık ara lider konumda. Ancak App Store’da TikTok’u Instagram takip ederken Play Store’da bu sıralamada Facebook yer alıyor. iOS’taki TikTok’tan sonra Facebook, Instagram, Facebook, Snapchat, Twitter şeklinde devam ediyor.

Play Store’da ise TikTok’u Facebook, Likee, Instagram, Snapchat ve Helo gibi uygulamalar takip ediyor. Twitter’ın Android ekosisteminde alt sıralarda olması dikkat çeken ayrı bir detay. Akıllı telefon kullanıcılarının büyük bölümünü Android modelleri oluşturuyor. Dolayısıyla sosyal medya uygulamalarının toplam kullanım oranında daha belirleyici oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum