Yatırım yapmaya başla!

TikTok’un Engelli Kullanıcıların Paylaşımlarını Kısıtladığı İddia Edildi

TikTok moderatörlerinin bazı içeriklere karşı kısıtlama yaptığı iddia ediliyor.
TikTok’un Engelli Kullanıcıların Paylaşımlarını Kısıtladığı İddia Edildi

Kısa sürede en çok indirilen sosyal medya uygulamalarının başında gelen TikTok, dünya genelinde milyonlarca kullanıcının beğenisini kazanmış durumda. Çinli Bytedance tarafından geliştirilen uygulama bir anda popüler oldu ancak çeşitli çevrelerden de tepki toplamaya başladı. Özellikle son dönemde ABD cephesinden Çin hükümeti lehine casusluk yapmak başta olmak üzere çeşitli suçlamalar ile karşılaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin hükümetini eleştiren genç bir kızın hesabını kaldıran sosyal medya platformu büyük tepki toplamıştı. Sosyal medya devi ile ilgili çarpıcı bir iddia daha ortaya atıldı. Netzpoitik.org tarafından hazırlanan rapora göre şirket özellikle engelli kullanıcılar tarafından paylaşılan içeriklerin yayılmasını bilinçli olarak kısıtlıyor.

Tabi şirket buradaki amacının oldukça masumane olduğunu iddia ediyor. TikTok, ilgili kişilerin sosyal medyada siber zorbalık ile karşılaşmasını istemediğini belirtiyor. Kullanıcı tarafında ise TikTok’un ayrımcı davrandığı yorumları yapılıyor.

TikTok için Ayrımcılık İddiası

TikTok için Ayrımcılık İddiası

Ortaya atılan son iddialar sosyal medya devinin ileride başını fazlasıyla ağrıtabilir. Netzpolitik.org haberini şirkete yakın kaynaklara dayandırıyor ve TikTok’un başta engelliler olmak üzere pek çok farklı kullanıcı grubuna yönelik ayrımcı davrandığı belirtiliyor. Kaynaklar TikTok’un ilgili kişilerin siber zorbalığa uğramasını istemediğini belirtiyor ve bazı videoların etkileşiminin bilinçli olarak kısıtlandığını söylüyor.

Şirketin videoların öne çıkmasını sağlayan belirli algoritmalara sahip olduğu biliniyor. Bunlardan birisi videoların sadece kendi ülkesinde popüler olmasına yönelik. Bir diğer kriter ise belirli bir izlenme sayısına ulaşan videoların ‘Sizin İçin’ bölümünde gösterilmesinin önüne engel koyuyor. İddialar TikTok’un bu tavrını sadece engelli kullanıcılara yönelik yapmadığını da ortaya atıyor.

Rapora göre sosyal medya uygulaması LGBT, şişman ve otizmli kişilerin paylaşımlarını da belirli limitler çerçevesinde kısıtlıyor. Moderatörlerin sadece profillere bakarak karar almasının doğru olmadığı belirtiliyor. Şirket koymuş olduğu kurallarda bazı kusurların olduğunu kabul ediyor ve yakın gelecekte bu ve benzer durumlara karşı çözümler getireceğini söylüyor.

TikTok ile İlgili Tartışmalar Bitmiyor

TikTok ile İlgili Tartışmalar Bitmiyor

Son dönemde ardı ardına yaşanan gelişmeler TikTok ile ilgili tartışmaların yakın zaman içerisinde bitmeyeceğini gösteriyor. Şirket son olarak belirli bireylere karşı ayrımcı davranış suçlaması ile karşı karşıya kaldı. Sosyal medya devinden bu konuyla ilgili yapılan açıklamada “Daha önce platformda artan siber zorbalıkla mücadele için kaba ve geçici bir politikayı uygulamaya koymuştuk. Niyetimiz iyi olsa da, yaklaşımımız yanlıştı. Ancak o günden bu yana gerekli değişiklikleri yapma konusunda önemli mesafeler kaydettik.” ifadelerine yer verildi.

Bu iddialar öncesi geçtiğimiz günlerde şirket siyasi içeriklere yönelik sansürcü davranmakla suçlanmıştı. Çin’in Uygur Türkleri ile ilgili yaptıklarını eleştiren bir videoyu kaldıran sosyal medya platformu gelen tepkiler sonrası özür dilemiş ve geri adım atmıştı. Tüm çarpıcı iddialara rağmen TikTok dünya genelinde fırtına gibi esmeye devam ediyor Ülkemizde de fazlasıyla sevilen sosyal medya platformunun hızla yayılmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum