Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

TikTok Avrupa’ya Veri Merkezi Kurmaya Hazırlanıyor

Son günlerde tartışma konusu olan TikTok, Avrupa’da veri merkezi kurmaya hazırlanıyor.
TikTok Avrupa’ya Veri Merkezi Kurmaya Hazırlanıyor

Sosyal medya uygulamaları arasında son yıllarda yükselişi ile dikkat çeken platformların başında TikTok geliyor. Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen uygulama tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından beğeniyle kullanılıyor. Ülkemizde de büyük ilgi gören eğlenceli paylaşım uygulaması bir yandan da güvenlik ve gizlilik iddialarıyla gündeme geliyor. ABD’nin uzun zamandır TikTok üzerinde bir baskısı söz konusu.

Başkan Trump’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar ile bu baskı en üst seviyeye çıktı. Trump, TikTok’un Çin hükümeti ile veri paylaştığını iddia ederek, uygulamaya ABD’de erişim engeli uygulayabileceklerini söyledi.

Microsoft’un bir süredir ABD ve bazı ülkelerdeki TikTOk operasyonlarını satın almak adına görüşmeler yaptığı biliniyor. Sosyal medya devi başka pazarlarda da benzer durumlarla karşılaşmamak adına harekete geçti. Son olarak TikTok’un Avrupa’da veri merkezi kuracağı açıklandı.

TikTok Avrupa’da Veri Merkezi Kuruyor

TikTok Avrupa’da Veri Merkezi Kuruyor

Pek çok ülke sosyal medya şirketlerinin veri merkezlerinin kendi bölgelerinde olmasını istiyor. Son günlerin tartışma yaratan uygulaması TikTok, Avrupa Veri Merkezi için harekete geçti. Şirketin bu hamle ile beraber Avrupa Birliği’nin kurallarına uyum sağlayacağı belirtiliyor. Halihazırda AB’de sosyal medya uygulamaları için katı kurallar içeren düzenlemeler mevcut. Bu kuralların arasında verilerin toplanması konusu öne çıkıyor.

Çin merkezli sosyal medya devi Avrupa’daki veri merkezi için İrlanda’yı seçti. CISCO sertifikalı cihazların olacağı veri merkezi için TikTok, 420 milyon euro yatırım yapacak. Kurulacak olan veri merkezinin 2022 yılının ilk aylarından itibaren faaliyete geçmesi planlanıyor. Alınan kararla ilgili açıklamalarda bulunan Küresel Bilgi Güvenliği Baş Sorumlusu Roland Cloutier, yeni iş fırsatlarının da yaratılmasına olanak sağlayacaklarını söyledi.

Kullanıcılara daha hızlı yükleme imkanı da sunacaklarını belirten Cloutier, “TikTok kullanıcı verilerinin korunmasının daha da güçlendirilmesi konusunda kilit rol oynayacaktır” diye konuştu. Kurulacak olan veri merkezi ile beraber kullanıcıların kişisel verileri Avrupa’da tutulmuş olacak.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum