Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

TikTok’un ABD’de Yasaklanmasını Önleyecek Tedbir Kararı Alındı

ABD’de federal mahkeme TikTok’un bir süre daha yasaklanmasını önleyecek tedbir kararı çıktı.
TikTok’un ABD’de Yasaklanmasını Önleyecek Tedbir Kararı Alındı

Çinli sosyal medya uygulaması TikTok son dönemde hızlı yükselişinin yanı sıra ABD kısıtlamalarıyla da sıkça gündeme geliyor. Eylül ayından bu yana Trump yönetimi tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak gösterilen paylaşım uygulamasına yönelik daha önce katı kararlar alınmıştı.

ABD hükümeti TikTok’un ülkedeki operasyonlarının başka bir şirkete satılmasını istiyor. Bu olmadığı takdirde uygulamanın ülkede yasaklanması mümkün olacak. ABD ile Çin arasında uzun zamandır ticari gerilim yaşanıyor ve bu durum teknoloji, sosyal medya şirketleri üzerinde de etkisini gösteriyor.

TikTok için tanınan süre daha önce dolmuş ve uzatılmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise uzatılan sürenin de sonuna gelindi ve buna rağmen TikTok’a yönelik bir yaptırım uygulanmamıştı. Federal yargıcın aldığı yeni bir karar TikTok’un yakın zamanda yasaklanma ihtimalini ortadan kaldırıyor. Mahkemeden yaptırımları engelleyen bir ön tedbir kararı çıktı.

TikTok için Tedbir Kararı

TikTok için Tedbir Kararı

Çinli sosyal medya uygulaması TikTok ile ABD arasında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak ABD bölge yargıcı Carl Nichols, hükümetin sınırlamaları aştığı gerekçesiyle TikTok’tan gelen ihtiyati tedbir talebine olumlu yanıt verdi. Sosyal medya devi daha önce mahkemede kararın uygulanmaması için başvuruda bulunmuştu.

Alınan tedbir kararı sonrası bir TikTok sözcüsü “Mahkemenin bizimle anlaşması ve Yürütme Kararının tüm yasaklarına karşı bir ön tedbir kararı vermesinden memnuniyet duyuyoruz. Aileler ve küçük işletmeler de dahil olmak üzere 100 milyon Amerikalının ifade, bağlantı, ekonomik geçim kaynağı ve gerçek neşe için güvendiği TikTok’u inşa etmeye devam etmeye odaklandık.” açıklamasında bulundu.

Ticaret Bakanlığı adına açıklama yapan bir yetkili ise “Bu karar Amerika Birleşik Devletleri Doğu Pennsylvania Bölge Mahkemesi tarafından 30 Ekim 2020’de verilen ülke çapında ön ihtiyati tedbirle tutarlıdır. Hükümet olarak ihtiyati tedbirlere uymaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Tiktok için daha önce bazı şirketler satın alma görüşmeleri yapmıştı. Twitter, Microsoft, Oracle gibi dev firmalar TikTok’un ABD operasyonlarına talip olmuş ancak yapılan görüşmelerden somut bir sonuç çıkmamıştı. Alınan son karar ile sosyal medya devinin ABD’de bir süre daha rahat nefes alacağını söyleyebiliriz.

Bilindiği üzere Ocak ayında Beyaz Saray’da koltuk değişimi olacak ve Joe Biden yeni başkan olacak. Biden’in gelişi ile beraber ABD ile Çin ilişkilerinin nasıl şekilleneceği merak ediliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum