Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Hava Yolları (THYAO) Rötarlı Primlense de %4.0 Artış ile Katılaşan Bir Getiri Sinyali Veriyor

THYAO hisse senedinde değerlenmenin ivme kazanması, kağıt üzerindeki baskının azaldığını işaret ederken yukarı yönlü seyrin devam edebileceği düşünülüyor. Hisseye ayrıntılı bakış şöyle;
Türk Hava Yolları (THYAO) Rötarlı Primlense de %4.0 Artış ile Katılaşan Bir Getiri Sinyali Veriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk Hava Yolları hisse senedi THYAO’nun seyiri bu hafta yukarı yönde hareketlendi. THYAO bugün %2.96’lık değerlenme ile 15,66 TL/p’den işlem görüyor. Birinci seansta dünkü kapanışın hafif üzerine çıkan kağıt, gelen işlemlerle eksi yönde hareketlendi. Bu çekilme yatırımcı tarafında endişe yaratmadı çünkü endeksin geldiği nokta ve kağıdın geride kaldığı ortada idi…

Hisse bugünkü verisi ile haftalık farkında %8.82 prim yaparken aylık değişiminde %2.12’lik negatif yönlü hareket etti. 52 haftalığında ise %0.06 değer kazanır pozisyonda. Aylık bazda kağıtta görülen 16,25 TL’de tepe noktası kaydedilirken, dip ise 14,14 TL’den izlenmişti. Kağıt üzerindeki düşüşün şirketin İstanbul Havalimanı’ndan pay alması ile oluşacak ek maliyetin kaynak görüldüğü gevşeme geçen hafta Cuma günü Fiti Group’un yatırımcısına yayınladığı notta THY’nin Havalimanı’ndan pay almayacağını duyurması ile bir parça son bulmuştu.

Geri Kalan THYAO Harekete Geçmiş Olabilir

Geride Kalan Hisse HareketlendiEndeksten fazlasıyla geri kalan hatta hesaplanana göre bu endeks puanında yaklaşık 20,0 TL/p civarında olması beklenen THYAO yatırımcıyı cezbetti. Hisse ile ilgili haber akışında bir süredir herhangi bir gelime gözükmemekle birlikte, Garanti Bankası Genel Müdürü Erbil’in açıklamasına göre Türk Hava Yolları ile işbirliği içersinde yürütülen kredi kartı çalışmasının uzun yıllar süreceğini duyurmuştu.

Hisse için teknik tarafa bakacak olursak 12 hareketli ortalamanın tümü al verirken, 6 teknik indikatör de bu sinyale paralel güçlü alım göstermekte. 14 günlük RSI indikatörünün 81 seviyesindeki hareketi aşırı alım bölgesinde dalgalanan grafikler çizerken, STOCH (9,6) indikatörü 58 seviyesinde alım işaret etmekte.

Baskının Azalması Primlenmeyi Artırıyor

Baskının Azalma Sinyali Primi Artırıyor15,40 seviyesinde takip edilen 10 günlük hareketli ortalamanın üzerindeki görünümün ılımlı olduğu mesajında izlenebilecek olan havayolu için endekse rölatif primlenmenin yatırımcı tarafından beklentisi yükselmiş durumda ve taşınan pozisyonlara karşılık alım yönlü pozisyonların sayısı artmakta.

Havalimanı’ndan pay alınmayacağına dair gelebilecek resmi bir açıklamanın konulduğu senaryoda primlenmede beklentilerin yükseleceği teyit edilebilir. Ham petrol fiyatlarının hisse senedine, düşüşte pozitif ve yükselişte negatif yansıdığını geçmiş verilerden gözlemlemiştik. ABD’de petrol üretimi kulelerinin sayısındaki artış kaynaklı petrolde yakın zamanda bir geri çekilme gözlemlemiştik ancak hisse de reaksiyon görememiştik. Baskının azlaması kaynaklı rötarlı bir reaksiyon an itibarıyla yükselişi işaret etmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu