Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla Hisseleri Son Bir Yılın En Düşük Seviyesinde: Şirket İflasa mı Gidiyor?

Tesla hisseleri, şirket hakkında başlatılan soruşturma nedeniyle ayın başından bu yana en kötü düşüşünü yaşadı. Bu da akıllara “Tesla 4 aya iflas eder” yorumunu getirdi…
Tesla Hisseleri Son Bir Yılın En Düşük Seviyesinde: Şirket İflasa mı Gidiyor?
Yorum

Geçtiğimiz hafta yaşanan kazanın yarattığı etkiler tüm hızıyla devam ederken, Tesla hisselerindeki düşüş dikkat çekti. Model X’in karıştığı kazayla ilgili Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu (NTSB) tarafından başlatılan soruşturmada kazanın ve yangının nedeninin araştırılacağı söylendi.

NTSB’nin Twitter hesabından da duyurduğu bu haber kısa sürede yankı buldu ve Elon Musk’ın 650 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştırmayı hedeflediği Tesla’nın hisseleri bu ayın en düşük seviyesini gördü.

NTSB duyurusunda; hem kazanın gerçekleştiği otoyolun hem de yarısı yanan aracın üzerinde inceleme yapılacağını belirtti.

İlaveten; yetkililer aracın kaza esnasında otonom modda olup olmadığının araştırılacağı bilgisini de verdi. Tüm bunların yanı sıra, sürücünün kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği kazada Tesla’nın aldığı önlemler de araştırılacak.

Yani kaza nedeniyle çıkan yangının önlenmesi ve sürücünün ara.tan güvenle ayrılabilmesi için ne gibi tedbirler alındığı da incelenecek.

İşte bu duyurunun ve diğer gelişmelerin ardından Tesla hisseleri, ayın başından bu yana en düşük seviyesine gerileyerek şirkete milyar dolarlar kaybettirdi.

Tesla Hisseleri Açılan Soruşturma Sonrası 1 Yılın En Düşük Seviyesinde Tesla’nın yalnızca imajının zedelenmediği aynı zamanda şirketin milyar dolarlar kaybettiği olay, piyasalarda yankı bulmaya devam ediyor. Öyle ki 27 Mart’ta 47.16 milyar dolar olan piyasa değeri, 28 Mart’ta 43.58 milyar dolara geriledi. Bu da şirketin halka arzından bu yana yaşadığı en büyük aylık düşüş oldu.

Çarşamba günü % 7.67’lik düşüşle kapanan Tesla hisseleri, hisse başına değerini 21.40 dolar azalttı ve 257.78 dolardan kapandı.

Tesla Hisseleri Çarşamba Günü 257 Dolardan Kapandı Kaldı ki Tesla’nın Mart’ta gördüğü en yüksek değer 347 dolardı. İşte bu büyük düşüş akıllara hedge fon yöneticisi John Thompson’ın “Tesla 4 aya iflas eder” yorumunu getirdi. Zira Thompson gerçtiğimiz gün Tesla’yı “şimdiye dek gördüğüm en absürt şey” sözleriyle niteleyerek; Elon Musk’ın şapkadan tavşan çıkarmadığı sürece şirketin 4 ayda iflas bayrağını çekeceğini belirtmişti.

Müşterilerine yazdığı notta; Ford’un geçen yıl 6 milyon araba ürettiğini ve 7.6 milyar dolar kar açıkladığını belirtirken Tesla’nın sonuçlarının üzerini çizdi.

John Thompson Tesla 4 Aya İflas Eder Yorumu Çünkü Tesla 100 bin araba üretip, 2 milyar dolar zarar kaydetmişti. İşte bu açıklamalar halihazırda yatırımcıların Tesla’ya güvenini azaltırken, başlatılan federal soruşturma da üzerine toz biber oldu.

Bakalım, pazarlama yeteneğiyle Steve Jobs’a benzetilen ve şimdiye dek pek çok başarıya imza atan Elon Musk, bu durumdan nasıl kurtulacak? Ya da kurtulabilecek mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu