Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tencent, Honor of Kings ile Oyuncu Rekoru Kırıyor

Tencent’in sevilen oyunlarından Honor of Kings’in aktif kullanıcı sayısıyla rekor kırdığı iddia ediliyor.
Tencent, Honor of Kings ile Oyuncu Rekoru Kırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Oyun sektörü şirketlerin yaptığı yatırımlar ve piyasaya sürdüğü yeni oyunlar ile dev bir endüstri haline gelmiş durumda. Geçmiş yıllardan bu yana PC ve konsol ürünleri üzerinde şekillenen bu sektör son yıllarda akıllı telefonların yaygınlaşması ile mobil oyunlar ile kendisini göstermeye başladı. Sektörün en büyük şirketlerinden birisi ise Çin merkezi Tencent olmakta. Şirketin bünyesinde Call of Duty: Mobile, PUBG: Mobile ve Honor of Kings gibi popüler oyunlar yer alıyor.

TiMi Studios tarafından geliştirilen ve Tencent Games’in yayınladığı çevrimiçi oyun milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. iOS ve Android platformlarından ücretsiz olarak indirilen oyunun son dönemde aktif kullanıcı sayısının büyük artış gösterdiği söyleniyor. Tencent’in üzerinden en çok hasılat elde ettiği oyunlardan birisi olan Honor of Kings’in aktif kullanıcı sayısında rekor kırdığı belirtiliyor.

Honor of Kings’e Büyük İlgi

Honor of Kings’e Büyük İlgi

Bu yıl pandeminin de etkisiyle insanlar dijital mecralarda daha fazla vakit geçirmeye başladı. Mobil oyunlar da bu durumdan fazlasıyla nasibini alıyor. Honor of Kings’e yönelik yapılan analizler oyunun aktif kullanıcı sayısı ile yeni bir rekor kırdığını gösteriyor. Resmi bir açıklama olmamakla beraber oyunun anlık olarak 100 milyon oyuncuya ulaştığı belirtiliyor.

Analist Daniel Ahmad açıklamasında, “Honor of Kings bu yıl en yüksek hasılat yapan mobil oyun ünvanını elde etti. Ancak batı ülkelerindeki birçok kişi bunu hiç duymamış olabilir. 2015 yılından beri aktif olarak geliştirilen Moba oyunu yalnızca Çin’de oynanabiliyor. Buna rağmen dünyanın en başarılı oyunları arasına giren Honor of Kings, 600 milyon oyuncuya sahip Çin’de kendine yer edindi ve rekor kırmaya devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere oyunun bu başarıya sadece Çin pazarı üzerinden ulaştığı görülüyor. Diğer ülkelerde oynanma ihtimali ile bu sayının çok daha üst seviyelere çıkacağını söyleyebiliriz. Honor of Kings geçtiğimiz dönemde yaşanmış tarihi olayları yanlış bir şekilde anlattığı gerekçesiyle eleştiri almıştı. Oyunun yapımcısı Tencent ise eleştiriler sonrası yaş kontrolüne yönelik daha sıkı denetlemeler getirmişti.

PUBG Mobile’a Hindistan’da Yasaklama

PUBG Mobile'a Hindistan'da Yasaklama

Şirketin bir diğer oyunu PUBG Mobile ise Hindistan’da yasaklanma haberi ile gündeme geldi. Bir süredir Hindistan ile Çin arasında yaşanan gerilim dijital uygulamalar üzerinde etkisini gösteriyor. Daha önce Eylül ayında Çin merkezi 117 uygulama Hindistan’da yasaklanmıştı. 30 Ekim 2020 itibarıyla oyun resmen ülkede yasaklanmış oldu.

Hükümetin bu kararı sonrası PUBG Mobile’dan resmi bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “Sevgili Hayranlar, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın 2 Eylül 2020 tarihli geçici bir emri uyarınca Tencent Games, 30 Ekim tarihi itibariyle Hindistan’daki tüm hizmetleri ve kullanıcı erişimini; PUBG Mobile Nordic Map, Livik ve PUBG Mobile Lite’a erişimi, toplu olarak sağlamayı durduracak. Buna ek olarak PUBG Mobile’nin Hindistan’da yayınlanma hakları da, fikri mülkiyet sahibine iade edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Hindistan hükümeti Çinli uygulamaların veri koruma yasalarına uymadığını iddia ediyor. PUBG Mobile ise kullanıcılarının verilerini korumanın öncelikli konuları olduğunu belirterek, “Hindistan’ın veri koruma ve düzenleme yasalarına da uyduk. Gizlilik politikamızda da belirtildiği gibi, kullanıcıların oynayışları ile ilgili bilgiler şeffaf bir şekilde işlenir. Bu sonuçtan dolayı büyük üzüntü duyuyor ve PUBG Mobile’ye olan sevginiz için teşekkürlerimizi iletiyoruz.” açıklaması yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu