Yatırım yapmaya başla!

TEB Kadın Bankacılığına Girdi

TEB Kadın Bankacılığına Girdi

Dünya genelinde 20 trilyon dolarlık tüketim harcamalarının %80’i kadınların elinden geçiyor. Bu veri üzerinden yola çıkan TEB, Mayıs ayında kadın bankacılığına gireceklerinin bilgisini vermişti. TEB Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, kadın bankacılığında aldıkları mesafeyi anlattı.

Dünyadaki iş gücünün %40’ını, Türkiye’de ise %30.8’ini kadınlar oluşturuyor. Kadınların global kazanca etkisi 2007 yılında 9.8 trilyon dolarken, 2017 yılında bu miktarın 15.6 trilyon dolara çıkması tahmin ediliyor. Kadınlar üzerinde yapılan araştırmalardan en dikkat çekeni ise kadın eğitimini sadece %1 artırdığınızda, o ülkenin GSMH’sine katkısı %3.37 olması. Dünya üzerinde 16 trilyon dolarlık tüketim harcamasına da kadınlar yön veriyor.

TEB Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, Taş Devri’nden bu yana kadın eğitiminde tüm sahada 1600 portföy yöneticisi, 550 şube müdürü alındığını söyledi. Boz, kadın bankacılığına girmeleri konusunda; “Aynı girişim bankacılığında olduğu gibi kadın bankacılığında da rakamlar üzerinden konuşmayacağız. Kaç kadın girişimciye eğitim verdik? Kaç iş fikri çıktı? Cirosu nereden nereye gelmiş? Kadın bankacılığında başarının kriteri kaç kadını girişimci yaptığımız olacak,” açıklamasını yaptı.

TEB Kadın Bankacılığı’nı kadınların 4 ana sorunundan yola çıkarak oluşturduklarını söyleyen Turgut Boz, bu sorunları ise; finansa erişim, bilgiye erişim, pazarlara erişim ve mentorlük ihtiyacı şeklinde saydı.

Finansa erişim sorununda ürün paketi hazırlayan TEB, bilgiye erişim içinse TEB KOBİ TV Kadın Patronun Ekranı, TEB Kadın Akademileri ve TEB KOBİ Destek Hattı tarafından hizmet veriyor. Network oluşturmanın kadınların doğasında yattığını söyleyen Boz, TEB Kadın Akademisi ile kadın KOBİ ve işletme sahiplerinin işlerini geliştirmeye yönelik bilgi ihtiyacını karşılamayı ve onları iş dünyasının ilham veren başarılı kadınlarıyla bir araya getirmeyi planladıklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum