Yatırım yapmaya başla!

TDK, Türk Bilim İnsanlarının Keşfettiği Gezegene İsim Arıyor!

Türk bilim insanlarının, tarihte bir ilke imza atarak keşfettiği gezegene isim aranıyor. TDK öneriler için beklerken, sıra dışı seçenekler öne sürülüyor!
TDK, Türk Bilim İnsanlarının Keşfettiği Gezegene İsim Arıyor!

TDK, dün Twitter’da yaptığı paylaşımda “önerilere açığız” dedi ve kısa süre içerisinde insanlardan onlarca farklı isim önerisi geldi. Sonuçta; tarihte bir ilke imza atılması ve bulunan gezegenin isim babası olma ayrıcalığını yaşama düşüncesi bir araya geldiği için ortaya ilginç sonuçlar çıktı. İşte Türk Dil Kurumu’nun tweetine gelen yorumlardan bazılarıyla birlikte, keşfedilen gezegen haberinin detayları:

Uzun araştırmalar sonucunda keşfedilen gezegenin, dünyamızdan 212 ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtildi.

Türk bilim insanları ilk kez bir gezegen keşfetti.

Ankara Üniversitesi ile Ege Üniversite’sinde görevli 3 bilim insanıyla bir doktora öğrencisi tarafından keşfedilen gezegen, Antalya Bakırlıtepe Ulusal Gözlemevi’nde bulundu.

Jüpiter’in 1.5 katı büyüklüğünde olan gezegende yaşam ihtimali bulunmasa da bu gelişme, araştırmayı yapan Türk bilim insanları tarafından “büyük bir gelişme” olarak ifade edildi.

Çünkü bu, Ankara Üniversitesi araştırmacılarının liderlik ettiği ve Türk, Japon, Rus bilim adamlarından oluşan uluslararası bir proje kapsamında yürütülen çalışmanın ilk meyvesi! Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz’ın yaptığı açıklamaya göre keşfedilen gezegenin ismi, Türk ya da Atatürk olacak. Ayrıca Yılmaz, bulunan gezegenin 10 yıllık çalışmalarının karşılığı olduğunu dile getirerek, mutluluğunu şu sözlerle açıkladı.

“Türk bilim adamları ilk defa bir gezegen keşfetmiştir. Bunun gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.”

Türk bilim insanları gelişmeden gayet memnun!

Keşfedilen gezegene isim verme konusunda bir oylama yapılacağını da söyleyen Mesut Yılmaz’ın açıklamasından sonra TDK’nin Twitter’daki paylaşımı gündeme geldi.

Bu paylaşımın ardından sosyal medya kullanıcıları arka arkaya yorum yapmaya başladı. Ancak çok az insan Türk Dil Kurumu’na ciddi anlamda isim önerisinde bulundu. Zira sizin de gördüğünüz gibi paylaşımların çoğu, ya laf olsun torba dolsun’cular ya da siyasi görüşünü yerli yersiz her fırsatta ve uygunsuz şekilde dile getirmek isteyenler tarafından yapıldı. Ne diyelim? Türk Dil Kurumu öneri istemiş istemesine ama gerçek şu ki dikkate alınmayacaklar, alınacaklardan çok daha fazla!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum