Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Tayvan Eşcinsel Evliliğe İzin Veren İlk Asya Ülkesi Olurken Tsai’nin 2. Dönemi Riske Girdi!

Tayvan eşcinsel evliliğe izin veren ilk Asya ülkesi oldu. Kararın çıkması, eşcinsel evlilik destekçilerini sevindirirken karşıt görüşlülerin tepkisini çekti.

Tayvan Parlamentosu, evlilik eşitliği hususundaki derin fikir ayrılıklarına rağmen eşcinsel evliliğe verdiği onayla tüm dünyada yankı uyandırdı. Söz konusu onayla eşcinsel evliliğe izin veren ilk Asya ülkesi olan Tayvan’da Parlamento dışında binlerce gösterici, gökkuşağı bayraklarını sallayarak kararı kutladı.

İnsan haklarını ve Tayvan’ın bağımsızlığını savunmasıyla tanınan Demokratik İlerici Parti çoğunluğu tasarıyı desteklerken, öneri 27’ye karşı 66 oyla kabul edildi. Şiddetli yağmura aldırmayan Taipei’de Parlamento dışındaki göstericilerin; “Asya ilk, Tayvan için ilerleme vakti” gibi tezahüratlarla kararı selamlamaları dikkat çekti.

Eşcinsel çiftlere evlilik için heteroseksüellerle aynı yasal korumaları sağlayan yasanın, Tsai tarafından imzalandıktan sonra yürürlüğe gireceği aktarıldı.

Tayvan Eşcinsel Evliliğe İzin Veren İlk Asya Ülkesi OlduKendisi de bugün oylamadan önce Twitter’dan yaptığı paylaşımda; “Bugün tarih yazma ve ilerici değerlerin bir Doğu Asya toplumunda kök salabileceğini göstermek için şansımız var” dedi. 2016 başkanlık seçimlerinde evlilik eşitliği vaadiyle kampanya yürüten Tsai ayrıca bugün dünyaya sevginin kazandığını gösterebileceklerini söyledi. Öte yandan eşcinsel çiftlerin, evlat edinme ve ülkeler arası evlilik gibi kilit haklara sahip olup olmayacaklarının henüz belirlenmediği de kaydedildi.

Oylamanın, evlilik eşitliği konusunda yıllarca süren bir mücadele sonrasında geldiği ve kararın 24 Mayıs’a kadar verilmesi gerektiği bilgileri de verildi.

 Tsai'nin 2. Dönemi Riske Girdi!Sonuçta Tayvan, eşcinsel haklar alanında Asya’da öncü ülkelerden biri ve Taipei’de düzenlenen onur yürüyüşüne bölge ülkelerinden LGBT grupları katılıyor. Ancak eşcinsel evlilik onayının, Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen’in gelecek yıl yapılacak seçimlerde ikinci dönemi kazanmasını zorlaştırabileceği söylendi.

Geçtiğimiz yılın sonlarında Tayvanlı seçmenler bir dizi referandumda, evliliği erkek ile kadın arasında tanımlayarak eşcinsel evliliklere karşı çıkmışlardı. Muhalefetteki Kuomintang (Çin Milliyetçi Partisi) milletvekili John Wu da Cuma günkü oylamadan önce; “Halkın iradesini gösteren referandumların sonucunu nasıl görmezden gelebiliriz? Uygun bir uzlaşma çözümü bulabilir miyiz? Toplumda daha fazla diyaloga ihtiyacımız var.” demişti.

Eşcinsel evliliklere karşı çıkan muhafazakar gruplar da mevzuatın halkın iradesine saygısızlık ettiğini savunuyor. Gruplardan bir tanesi oylamanın ardından, referandumda yaklaşık yedi milyon insanın arzusunun çiğnendiğini dile getirerek büyük halkın 2020’de bunun intikamını alacağını söyledi.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Evlilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle