Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland Merkez Bankası 2022’de Dijital Para Testlerine Başlıyor

Tayland Merkez Bankası, önümüzdeki beş yıl içinde bağımsız bir dijital para birimini kullanıma sunmayı planlıyor.
Tayland Merkez Bankası 2022’de Dijital Para Testlerine Başlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayland Merkez Bankası, 2022’nin 2. çeyreğinde başlaması planlanan ön test protokolleri ile bir perakende merkez bankası dijital para birimi için gündemini belirledi. Kurumdan yapılan açıklamada, önerilen CBDC yol haritası hakkında kamuoyuna açıklama çağrısına yer verildi.

Merkez bankası, planlarının bir parçası olarak CBDC tezini detaylandıran bir ön rapor yayınladı. Banka, özel stablecoinlerin başarısının parasal egemenlik ve finansal istikrar için riskler teşkil ettiğini savundu.

Tüketiciyi Koruyan Düzenlemeler İçerecek

Tüketiciyi Koruyan Düzenlemeler İçerecek

Nitekim, Mart ayında Tayland merkezli Terra tarafından çıkarılan bir stablecoin olan Thai Baht Digital’i (THT) yasa dışı olarak değerlendirildi. Bank of Thailands raporuna göre, merkez bankası, bağımsız bir dijital para birimiyle ilişkili fırsatları, riskleri ve zorlukları belirlemek için paydaşlarla etkileşim kurarak CBDC geliştirme çabalarına başlayacak ve ardından maliyet-fayda analizi yapacak.

CBDC’leri fiat para birimine tercih eden tüketiciler, önemli bir risk faktörü olmaya devam ediyor. Bu nedenle merkez bankası, piyasa belirsizliği dönemleri ortaya çıktığında banka çalıştırma olasılığını azaltmak için diğer işlem protokolleri arasına para çekme limitlerinin eklenmesini öneriyor.

Bank of Thailands, ilk sonucunun bir parçası olarak, CBDC için kapıyı açık bıraktığını ve bu nedenle dijital baht test protokollerini başlatmanın nedenini ortaya çıkardı. BoT’nin finans piyasaları operasyonları grubu başkan yardımcısı Vachira Arromdee açıklamasında, merkez bankasının CBDC’leri ülkedeki finansal hizmetlere daha fazla erişim sağlamanın bir yolu olarak gördüğünü söyledi.

Arromdee’ye göre, dijital baht projesi önümüzdeki üç ila beş yıl içinde uygulanabilir. Üyelerin, BoT’nin CBDC planları hakkındaki yorumlarını sunmaları için Haziran ayına kadar süreleri bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu