Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland Parlamentosu Ekonomiyi Desteklemek için Gecikmiş Bütçeyi Onayladı

Tayland parlamentosu, aylar süren gecikmenin ardından 106 milyar dolarlık bütçeyi onayladı.
Tayland Parlamentosu Ekonomiyi Desteklemek için Gecikmiş Bütçeyi Onayladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayland parlamentosu, aylar süren gecikmenin ardından yıllık bütçeyi onayladı ve ülkenin mücadele eden ekonomisi için canlandırıcı bir hamle yapmış oldu. 3.2 trilyon baht (106 milyar dolar) değerindeki harcama planı, bugün Bangkok’taki 450 üyeli mecliste 253 milletvekilinin desteğini aldı. 196’sının ise çekimser kaldığı söylendi.

Harcamaların 1 Ekim’de başlaması gerekirken geçen yılın genel seçimlerinden sonraki yasama süreci ve hükümet oluşumu nedeniyle gecikmişti. Tasarının onaylanması, ara seçimlerin ardından parlamentodaki çoğunluğunu daha rahat hale getiren askeri yanlısı iktidar koalisyonunu güçlendirdi.

Oylama Başbakan Prayut Çan-oça’nın sert bir şekilde bölünmüş yasama organı aracılığıyla kilit mevzuata önderlik etme kabiliyeti için bir test olarak görülmüştü.

Tayland Gecikmiş Bütçeyi Onayladı Hükümetin zaman çizelgesine dayanarak mali planın Şubat ayından itibaren uygulanacağı belirtildi. Naresuan Üniversitesi’ne bağlı bir kurumda politika uzmanı olan Paul Chambers, parlamentoda hükümet için düzgün bir seyrin göründüğünü dile getirdi. Koalisyonun geçen yıldan daha güçlü bir konumda olduğunu ancak Tayland’ın ekonomik yavaşlamasının, popülaritesinin daha geniş bir testi anlamına geleceğini aktardı.

Sonuçta parlamento, 2020 mali yılı için Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci ekonomisini destekleme hedefiyle ertelenmiş bütçesini onayladı.

Tayland 106 Milyar Dolar Gecikmiş Bütçeyi Onayladı 3.2 trilyon baht değerindeki bütçe, 2019 mali yılına göre yüzde 4.2 arttı ve 469 milyar baht açık verdi. Prayut parlamentoya; “Hükümet, onaylanan bütçenin ülkenin güvenliği ve halkın refahı için etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayacak” dedi. Tasarının, 20 Ocak’ta toplanacak senatoda yapılan oylamadan ve kralın onayından sonra Şubat ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Singapur’daki Nomura’da iktisatçı olan Charnoon Boonnuch, “Buradaki zorluk, Ekim ayından bu yana bütçe gecikmesi nedeniyle bastırılan ödemenin nasıl hızlandırılacağı” dedi. Ekonomik büyümeye yardımcı olmak için daha fazla mali teşvik gerektiğini savunan ekonomist, merkez bankası tarafından yapılan iki faiz indiriminin kilit oranı halihazırda rekor düşük seviyelere gönderdiğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu