Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TAV Havalimanları’nın Uzun Vadeli Uluslararası Temerrüt Notu BBB+ Oldu

JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş'den not güncellemesi alan TAV Havalimanları'nın uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları BBB+ olarak kaydedildi.
TAV Havalimanları’nın Uzun Vadeli Uluslararası Temerrüt Notu BBB+ Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirime göre; TAV Havalimanları Holding Anonim Şirketi’nin kredi notlarında güncellemeye gidildi.

JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından yapılan güncellemede TAV Havalimanları’nın uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları BBB+ oldu. Görünümleri ise stabil olarak bildirildi. Kısa vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları ise A-2 olurken, görünümleri stabil olarak işaretlendi.

TAV Havalimanları’nın uzun vadeli ulusal notu A (Trk) ve görünümü stabil şeklinde belirtildi. Kısa vadeli ulusal notu ise A-1 (Trk) ve görünümü stabil olarak işaretlendi. JCR Avrasya tarafından yapılan açıklamada TAV Havalimanları’nın notlarını etkileyen olumlu ve olumsuz yönlere de yer verildi.

Döviz bazlı nakit akışının finansalları desteklemesi, ötelenen imtiyaz kira ödemeleri, uzatılan işletme hakkı süreleri, tahsil edilen tazminat ve TAV Tunus borç yapılandırmasının likidite yönetime sağladığı kolaylık, sabit birim yolcu ücretleri ve müşterilerle yapılan uzun vadeli sözleşmelerin şirket gelirlerindeki öngörülebilirliği artırması, 2021 yılı içerisinde yolcu trafiği ve uçuş sayısında görülen iyileşme olumlu yönlerin başında yer aldı.

Olumsuz etkiler ise Covid 19 pandemisinin etkileri, teminatsız ticari alacaklar nedeniyle potansiyel kredi riski maruziyeti, kârlılık göstergelerindeki kötüleşmeyle birlikte artış gösteren finansal kaldıraç rasyoları ve ağırlıklı satın alma işlemi kaynaklı artan borç seviyesi, faaliyet gösterdiği havacılık sektörünün jeopolitik, çevresel ve diğer risklere oldukça duyarlı olması şeklinde sıralandı.

Açıklamanın geldiği sıralarda TAV Havalimanları hisseleri (TAVHL) %3,21 oranında yükselişle 29,56 liradan işlem görmeye başladı.
TAV Havalimanları Hisseleri Yüzde 3,21 Yükseliş
Kaynak: Paratic Piyasalar

Hisseler geçen haftaki işlemlerde 30,36 liraya kadar yükseldikten sonra gerilemeye başladı ve 28,48 liraya kadar düştü. Haftanın son işlem gününde nitekim yataya yakın seyreden hisseler, kapanışı 28,66 liradan gerçekleştirdi.

TAV Havalimanları hisseleri yeni haftaya 29,06 liradan yükselişle başladıktan sonra düşüşe geçti ve 28,48 liraya kadar yeniden geriledi. Ancak buradan güçlü bir yükseliş göstermeye başlayan hisseler, 29,68 liraya kadar tırmandı.

Hisselerde yukarı yönlü ivmenin devam etmesiyle birlikte 30 ve 30,38 lirada bulunan direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 28,86 ve 28,10 liradaki destek noktaları izlenecek.

Hisselerin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık %1,14 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %12,54 oranında değer kazanan hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %63,99 oranında daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu