Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tatil Öncesi ABD Tahvil ve Hisse Senedi Piyasalarına Dair Analizler ve Beklentiler Yatay

Küresel pazarda satıcılı hafta başı gözlemlenirken Noel tatili öncesi ABD tahvil ve hisse senedi piyasalarındaki gelişmeler şöyle;
Tatil Öncesi ABD Tahvil ve Hisse Senedi Piyasalarına Dair Analizler ve Beklentiler Yatay
Yorum

Küresel hisse senetleri piyasaları Pazartesi günü ABD hükümetinin kısmi kapanması nedeniyle yeni yıl öncesi tedirgin hareketlerin etkisinde kaldı ve ABD hazine sekreteri pazarları sakinleştirmeye çalıştı.

Avrupa ölçütü Stoxx 600 %1.08 oranında değer kaybetti. Diğer tarafta, Asya’da Hong Kong’un Hang Seng Endeksi %0.4, Nikkei 225 %1.11 ve KOSPI %0.31’lik değer kayıpları sergilerken, Çin’in Şangay Kompoziti %0.4 arttı.

Doları 16 farklı para birimine karşı takip eden WSJ Dolar Endeksi %0.19 düştü. Endeksin 52 haftalık hareket marjlarında 82,45 ve 91,12 gözlemlenirken, güncel seviye 90,30 oldu.

Üst Düzey Yöneticiler ile Görüşmeler Gerçekleştiriliyor

Gelişmeler Işığında Görüşmeler SürdürülüyorPiyasaları güvence altına almak için Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, ABD’deki en büyük altı bankanın başkanları ile Goldman Sachs’taki David Solomon ve JPMorgan Chase’de James Dimon ile görüşmeler  yaptı. ABD piyasaları Cuma günü sert bir şekilde düştü, S&P 500 %2.06 düşüşle Ekim ayında kaydedilen seviyelerinin altında değer kaybı yaklaşık %18.0’e ulaştı.

Banka yöneticileri tüketicilere, ticari pazarlara ve diğer piyasa operasyonlarına kredi vermek için yeterli likiditenin bulunduğunu doğruladı. Yapılan açıklamada, bankaların herhangi bir takas veya teminat sorunu yaşamamış olması ve piyasaların düzgün bir şekilde çalışmaya devam ediyor olduğu belirtildi.

Jeopolitik Gerginlik ve Politik Gelişmeler Ticareti Baskılıyor

Bölgesel Gelişmeler ABD Ticaretini BaskılıyorABD-Meksika sınırındaki duvarın finanse edilmesine ilişkin geçen hafta federal hükümetin oturumunda büyük parçalarının kapatılmasına yol açan bir bütçe anlaşmasına varılamamıştı. Trump yönetiminden üst düzey ayrılmalar, jeopolitik gerginlikler ve büyüme konusundaki endişeler yatırımcıları belirsiz bıraktı.

ABD’de vadelileri haftanın ilk işlem gününde S&P 500 için %0.7 ve Dow Jones için %0.6’lık bir artışa işaret etti. 10 yıllık ABD Hazine verimi %2.781 seviyesinde gerçekleşirken %0.39’luk bir gevşeme, 2 yıllıklarda ise %0.40’lık bir getiri daralması ile %2.632 seviyeleri gözlemleniyor. Diğer tarafta verimin, fiyatlara ters yönde hareket ettiği dikkat çekiyor.

Bazı Yatırımcılar Fed Hamlelerinden Olumlu Beklentide

Yatırımcıların Bir Bölümü Merkez Bankası Hamlelerinden MemnunBazı yatırımcılar ABD ekonomisinin büyümesiyle ilgili yüksek tahminlerini sürdürüyor. ABD Merkez Bankası Fed, Başkan Trump’ın geçen hafta kolay para politikası için çağrı yapma ve faiz oranlarını artırma yönündeki talepleri görmezden gelse de, olumlu ekonomik verilere işaret ediyor.

2019 Mart vadeli endeks kontratlarına baktığımızda Dow Jones ve S&P 500 yatay bantta hareket ederken Nasdaq %0.20’lik bir değer artışı kaydediyor.

Tatil dönemi yaklaşırken, 2018’in son günlerinde piyasaların zayıf hacimler göstereceği öngörülebilir. Diğer tarafta bazı belirsizliklerin hakim olduğu piyasa hareketlerinden anlaşıldığı üzere bir takım yatırımcı grubu üzerinde hala ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimleri devam ediyor. Yapılan yorumlarda Pekin’in Çinli yetkililerin lehine daha fazla tarife yapılmasını önlemek için tavizler verdiğini öne sürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu