Yatırım yapmaya başla!

Tahsil Edilemeyen Alacaklar Hindistan’ın Kamu Bankaları için Hala Bir Sorun

Varlık yöneticisi, tahsil edilemeyen alacakların Hindistan’ın devlet bankaları için hala bir baş ağrısı olabileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Tahsil Edilemeyen Alacaklar Hindistan’ın Kamu Bankaları için Hala Bir Sorun

Kıdemli bir varlık yöneticisi, Hindistan’ın devlet bankalarının çoğu için görünümün bankacılık sektöründeki kapsamlı reformlara rağmen oldukça zayıf kalmaya devam ettiğini söyledi. Manulife Asset Management’te Hindistan hisse senetleri için genel müdür olan Rana Gupta, Hindistan’ım kamu sektörü bankaları için kurumsal varlık kalitesinin bundan sonra iyileşeceği tahmin edilirken, bankaların sahip olduğu şüpheli varlıkların geleceklerine gölge düşürebileceğini dile getirdi. Ayrıca yüksek yönetim maliyetleri ve düşük karlılığın, bu bankaların çoğunun sermaye üretmediği anlamına geleceğini söyledi.

Dolayısıyla devlete ait en iyi ilk bir veya iki bankanın dışında diğerleri için denge bakımından görünümün hala oldukça zayıf olduğunu kaydetti.

Varlık Yöneticisi Hindistan Bankalari Görünüm ZAYIF Bununla birlikte, seçim bittiğinde ve yeni hükümetin kurulduğunda, eğer istikrarlı bir hükümetse daha fazla konsolidasyonun takip edilmesini bekleyeceklerini aktardı. Sonuçta bankalar Hint şirketleri için önemli bir finansman kaynağıydı ve kamu sektörü finansal kurumları Hindistan’daki tüm bankacılık varlıklarının yaklaşık yüzde 70’ini kontrol ediyor ve batık kredilere en çok maruz kalanlar oluyordu. Sorunu çözmek için hükümet ile ülkenin merkez bankası RBI, sorunlu kredileri temizlemek için bir dizi önlem getirmişti.

Hindistan Merkez Bankası ile hükümet tarafından alınan önlemler arasında üç kamu sektörü bankasının birleşmesi de vardı.

Hindistan Merkez Bankası Üç Bankayı Birleştirdi Batık kredi durumu son banka kazanç raporları ve Hindistan’ın iflas yasası altındaki çözümler yoluyla iyileşme işaretleri göstermişti. İlaveten Hindistan Merkez Bankası, daha önce brüt tahsili gecikmiş varlıkların oranının daha da düşebileceğini tahmin etmişti. Fakat Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin batık kredilere yönelik kuralları geçersiz kılması ile bu gelişmeler durdurulabilirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de kararın bankalar için kötü haber olduğunu öngörmüştü.

Çünkü RBI’nın geçen yılın Şubat ayında aldığı karara göre borç verenlerin artık tanımlanmış batık kredilere yeniden yapılandırma uygulayamayacakları açıklanmıştı.

RBI Geçen Yıl Aldığı Karar Bozuldu Bankalara 20 milyar Hint rupisi (291 milyon dolar) değerindeki temerrüde düşen varlıklar için kararı uygulamaya geçirmeleri için 180 gün verilmişti. Şirketlerin bir gün bile olsa geri ödemeyi kaçırdıkları takdirde bir çözülme planı için dosyalama yapılması gerektiği söylenmişti. İşte tüm bu gelişmeler ışığında konuşan Gupta; bunların çok katı kurallar olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Hindistan Yüksek Mahkemesi kararının olumlu tarafı bankaların ve kurumların, borçlarını yeniden yapılandırma konusunda biraz esneklik kazanmaları. Ancak olumsuz taraf, bankaların bu fırsatı kullanarak sorumluluk almaktan ya da sonuçlarıyla karşılaşmaktan kaçınarak borçları ertelemeleri.” Gupta yeni başkanı altında Hindistan Merkez Bankası’nın borç verenler için nefes alacak yer bırakacak yeni kurallar getirmeden ve aynı zamanda onların batık kredi meselesini uzatmalarını engellemeden önce hükümet ve endüstri paydaşlarına daha fazla danışacağını da vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum