Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan’da 1700 Banka Hesabına El Konuldu!

Suudi Arabistan'da geçtiğimiz Cumartesi günü başlatılan tutuklama operasyonu kapsamında, 1700 banka hesabı donduruldu. İşte detaylar...
Suudi Arabistan’da 1700 Banka Hesabına El Konuldu!

Suudi Arabistan’da yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında, 4 Kasım’da başlatılan gözaltı kararları devam ediyor. Aralarında dünyanın en zenginleri listesinde yer alan isimlerin de bulunduğu; ülkenin en zenginleri, prensler, bakanlar, vekiller ve üst düzey yöneticiler olmak üzere birçok kişi tutuklandı. Kraliyet ailesinde yapılan yolsuzluk operasyonuyla bir anda tüm dünyanın odağına oturan Suudi Arabistan’da, Çarşamba günü ikinci gözaltı dalgası başladı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü 11 prens, 4 bakan, birçok işadamı ve generallerin gözaltına alınmasıyla başlayan operasyonda tasfiyeler sürüyor.

Kara para aklama, rüşvet, zimmete para geçirme, yolsuzluk gibi daha yüzlerce suçlardan kraliyet ailesine mensup kişiler ve işadamlarının tutuklanmasında, dün ikinci etap başladı. Gözaltına alınan isimler arasına yenileri eklendi. Kamuda çok ciddi şekilde yer eden bu olay en büyük diplomatik kriz olarak görülüyor. Sebep her ne olursa olsun Suudi Arabistan’da iyi şeylerin dönmediği çok aşikar.

Kimilerine göre bu hareket Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın gücü tamamen elinde toplamak için yaptığı bir darbe.

Yaygın olan bu düşünceye göre Prens Salman, kendisine engel olabilecek isimleri uzaklaştırmak istiyor. Prens Salman “Vizyon 2030 Projesi” planını daha önce duyurmuştu. El Cizre Televizyonu’nda yer verilen bir habere göre, bu proje kapsamında ülkeye yatırım yapmak istiyor ve Prens el-Velid bin Talal’ı yatırım yapmaya davet ediyor. Ancak aldığı ret cevabı sonrasında tutuklamalar başlıyor.

Kimilerine göre Salman ülkenin diğer zenginlerine “ya ödeyin ya hapsi boylayın” mesajı veriyor. Söz konusu proje 600 milyar dolar maliyetli bir megakent oluşturulmasını kapsıyor.

Reuters’te yer verilen habere göre, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda el konulan banka hesaplarının sayısı 1700’e ulaştı.

Dün yapılan gözaltıların 2011 yılında ölen Savunma Bakanı Prens Sultan bin Abulaziz ve ailesi ile yakın olan kişileri kapsadığı öğrenildi. 2009’daki Cidde su baskınları ve 2012’deki MERS virüsü salgınına ilişkin başlatılan soruşturmada 1700 banka hesabına el konuldu. Bu hesaplardaki varlıkların toplamı ise 800 milyar dolar civarında! Söz konusu Suudi Arabistan zenginleri olunca, bu rakam hiç de abartılı gelmiyor değil mi?

Resmi televizyon kanalı El Arabiya’nın dün paylaştığı ve birkaç saat sonra sildiği tweet olay yarattı.

Edinilen bilgiye göre El Arabiya kendi Twitter hesabından, Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın kral ilan edileceği ve törenin detaylarının kısa bir süre içerisinde duyurulacağı yazıldı. Gündeme bomba gibi düşen bu sözler aradan birkaç saat geçtikten sonra silinse de etkisi hala sürüyor. Atılan bu tweet, akıllara gelen ihtimalleri de destekliyor. Şimdiye kadar eşi görülmemiş bir gözaltı operasyonu olan bu kriz bakalım ilerleyen günlerde Prens Salman’ın planlarını gerçekleştirmesini sağlayacak mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum