Yatırım yapmaya başla!

Suçluların Çin’e İadesi Planına Karşı Çıkan Hong Konglular Sokaklara Döküldü

Pazar günü Hong Kong’da binlerce protestocu, suçluların Çin’e iadesine izin verecek yasa planına karşı yürüdü. Detaylar aşağıda;
Suçluların Çin’e İadesi Planına Karşı Çıkan Hong Konglular Sokaklara Döküldü

Pazar günü Hong Kong’da binlerce protestocu, suçluların Çin’e iadesine izin verecek yasa planının kaldırılması amacıyla yerel hükümete çağrıda bulunmak için sokaklara döküldü. Kaldı ki yasa planı, Hong Konglularla birlikte yabancı yatırımcılar arasında da endişelere yol açan bir meseleydi.

Bir polis sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre yürüyüşte 22 bin 800 kişilik zirveye ulaşıldığı söylendi. Yerel basında çıkan haberlerde ise organizatörlerin rakamı 130 binden daha fazla kişi olarak belirttiği yazıldı. Göstericiler planı eleştiren pankartlarla Hong Kong adasının kalabalık bölgelerinden yürürken, yasanın bazı sloganlarda “kötü, zararlı” gibi ifadelerle tanımlanması dikkat çekti.

İade konusu, 1 Temmuz 1997’de İngiliz sömürge yönetiminin sona ermesinden yaklaşık 22 yıl sonra, Hong Kong’daki özerkliğin sarsılmasıyla ilgili süregelen endişelerin üzerini çiziyordu.

Hong Kong'un Suçluların Çin'e İadesi Planına Karşı Protestolar Söz konusu tarihte Hong Kong, Çin’in özel yönetim bölgesi olmuş ve kendi yasalarını, para birimini, ekonomik yönetimini korumuştu. Ancak özerklik hakkında soru işaretleri hiçbir zaman tam anlamıyla ortadan kaybolmamıştı. Diğer taraftan önerilen yasal değişimin itici gücü, geçen yıl Şubat ayında Tayvan’da bir Hong Kong vatandaşı tarafından işlendiği iddia edilen cinayet olmuştu. Olay, Hong Kong’un yalnızca kendi kendini yöneten adayla değil aynı zamanda Çin ve yarı özerk Çin bölgesi Macau ile de bir iade mekanizması olmadığı gerçeğini vurgulamıştı.

Hong Kong hükümeti de bu duruma çare olarak iadelere izin verecek şekilde yerel düzenlemeleri değiştirmek istiyordu.

Hong Kong Hükümeti Suçluların Çin'e İadesi Fakat kaynaklara göre bu istek yalnızca Hong Kong lideri Carrie Lam’in otoritesindeydi. Carrie Lam, geçen ayki açıklamasında yetkililerin boşlukları kapatması gerektiğini önermişti. Hükümet halihazırda iade yasasını kapsayacak suçlardan en çok işlenen dokuz beyaz yakalı suçunu çıkartarak endişeleri gidermeye çalışmıştı.

Ayrıca insan haklarını güvence altına alacağını ve ölüm cezasını içeren potansiyel olarak hiçbir vakanın dahil edilmeyeceğini de belirtmişti. Fakat yasal gruplar ve işletmeler, fikre Hong’u anakaradan ayrı tutan statüsü ve açık hukuk sistemi için bir tehdit olarak bakıyorlardı. Amerikan Ticaret Odası geçen ayki açıklamasında şöyle demişti:

“Önerilen düzenlemelerin, burayı bölgesel operasyonların temeli olarak gören uluslararası şirketler için Hong Kong’un çekiciliğini azaltacağını düşünüyoruz. Hong Kong’un hukukun üstünlüğü konusundaki uluslararası ünü paha biçilemez bir hazinesi.” Sonuçta yasaya karşı ne kadar tepkili olunduğu Pazar günü düzenlenen gösterilerde de açıkça belli edildi. 2014’te bölgeyi sallayan Şemsiye Devrimi’nin ardından Hong Kong’da giderek artan demokrasi isteği de protestolarda kullanılan sembol niteliğinde sarı şemsiyelerle gösterildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum