Yatırım yapmaya başla!

Su Baskınlarından Korunmak İçin Milyonlarca Dolar Harcaması Gereken 10 Şehir

Su Baskınlarından Korunmak İçin Milyonlarca Dolar Harcaması Gereken 10 Şehir

Dünya genelinde artan nüfus oranı sanayi maddelerinin çoğalmasına, buna paralel olarak da doğanın daha fazla kirlenmesine neden oluyor. Tabi ki çevre kirliliğinin ve buna bağlı olarak da doğal dengenin bozulmasına birçok etken var fakat özellikle büyük sanayi bölgeleri bunların başında geliyor. Özellikle nüfus oranlarının yoğun olduğu bölgeler kalabalık nüfus yapılarıyla bu kötü oluşumun lideri konumundalar.

Ülkeler fosil yakıt kullanımı hakkında tartışırken; büyük su taşkınları, yakın tarihte ölçülen en yüksek ya da en düşük hava olayları doğanın pek de normal olmadığını kanıtlıyor. Dünya Bankası ve OECD tarafından yapılan bir çalışma, dünyanın en büyük kıyı şehirlerine okyanustan taşan suların verdiği tahmini zararı ortaya koydu. Bu büyük şehirlerin tahmini zararı 1 trilyon dolardan fazla. Bu tehlikenin farkında olan ülkeler her yıl çeşitli önlemler alıyor. Fakat bu önlemlerin daha ciddi ve büyük ölçekli olması şart. Sizler için hazırladığımız listede, dünyanın gözde şehirlerinin bir yılda uğradığı zarar miktarlarına göz atacağız.

İşte karşınızda su baskınlarından korunmak için milyonlarca dolar harcaması gereken şehirler:

10 Osaka

120 Milyon Dolar

OsakaOsaka, yüzlerce yıldır Kansai bölgesinin ekonomi merkezi olarak bilinir. 2.5 milyondan fazla nüfusu ile Japonya’nın üçüncü büyük şehridir. Hesaplamalara göre Osaka, yükselen su seviyeleri ile her yıl en az 120 milyon dolar kaybediyor.

9 Shenzhen

169 Milyon Dolar

ShenzhenÇin’in zenginliğine ekonomik olarak büyük katkı sağlayan Shenzhen, önceleri Baoan adında bir balıkçı köyüydü. Çin bölgenin adını Shenzhen şehri olarak değiştirerek, 1979 yılında burayı özel ekonomik bölge olarak belirledi. Çin hükümeti böylece, Hong Kong ve Pearl River Delta konumundan yararlanarak, ilk özel ekonomik bölge projesini hayata geçirdi. Shenzhen yükselen sular nedeniyle, yıllık minimum yaklaşık 169 milyon dolar kayıp yaşıyor.

8 Boston

237 Milyon Dolar

BostonDünyanın değişen iklim koşulları Boston’da hayatı daha da zorlaştırıyor. Şubat 2015’te yağan kar yeni bir rekor kırdı. Bostonlular kayıpları telafi etmek için hesaplamalara göre yılda yaklaşık 237 milyon dolar harcamak zorunda kalıyor. Yaşanacak afetlerle başa çıkmak için okyanus kenarına yapılacak dolgular, Boston’un önlem listesinin başında geliyor.

7 Tampa

244 Milyon Dolar

Tampa350.000’in üzerinde nüfusu ile Tampa, Miami ve Jacksonville’nin gerisindedir. Ayrıca, Tampa Amerika Birleşik Devletleri’nde 54. büyük ve Florida eyaletinin üçüncü büyük kentidir.

Tampa, Florida’nın batı kıyısında bulunan güneşi bol bir şehir. Dünya düzeyinde okyanus yükselmeye devam ederken şehir yıllık 244 milyon dolar kayıp yaşamaktadır.

6 Nagoya

260 Milyon Dolar

NagoyaKuzey Pasifik Okyanusuna bağlanan ve Ise Bay’ın kuzey ucunda yer alan Nagoya, 2 milyondan fazla nüfusu ile Japonya’nın 4. büyük kentidir. Aichi Prefecture, dünyanın en güçlü otomobil şirketlerinden biri olan Toyota Motor Şirketine ev sahipliği yapıyor. Nagoya’nın deprem ve tsunamiden kaynaklanan zararına zaten herkes aşinadır. Nagoya’nın bu felaketlerden yıllık kaybı yılda 260 milyon dolar kadardır.

5 Mumbai

284 Milyon Dolar

MumbaiMumbai Hindistan’ın orta doğusunda yer alan Arap Denizi’ne bitişik bir sahil kentidir. Ayrıca Mumbai, Maharashtra eyaletinin başkentidir. Şehrin nüfusu 2001 nüfus sayımında yaklaşık 12 milyon olarak ilan edildi. Şuan ise iki katına, yani 20 milyondan fazla nüfusa sahiptir. Bu büyük şehir, Hindistan’ın ikinci büyük şehri olma özelliğine sahip. Yükselen deniz seviyesinden dolayı Mumbai, yıllık 284 milyon dolar harcamak zorunda kalıyor.

4 New Orleans

507 Milyon Dolar

New OrleansNew Orleans, konumu ve ikliminden dolayı sıklıkla sel ile yüzleşmek zorunda kalıyor. New Orleans’ın bu felaketten yılda minimum 507 milyon dolar zararı var. Yeni yapılan ve fırtına kıran olarak isimlendirilen bariyerler, Katrina Kasırgası gibi büyük çaplı afetleri önlemek için kurulmuştur.

3 New York

628 Milyon Dolar

New YorkNew York, yaklaşık 8 milyon nüfusu ile Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük şehri ve aynı zamanda dünya ekonomik piyasasının merkez yerlerinden biridir. New York, fırtınaların etkisini azaltmak için geliştirilmiş altyapılara yatırım yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda yüzleştiği, Amerikan tarihinin 2. en büyük kasırgası Sandy, 50 milyar dolar hasara yol açmıştır.

2 Miami

672 Milyon Dolar

MiamiUluslararası Florida Üniversitesi’nden bir jeolog, Florida Keys kıyısında güneş batışı sırasında deniz suyunun hasarının boyutunu gösterdi. Tahminler ürpertici sonuçlara yol açacak cinsten. Bu çalışmanın sonucuna göre, zararı minimuma indirmek için yıllık 627 milyon dolar harcamak gerekiyor.

1 Guangzhou

687 Milyon Dolar

Guangzhou11 milyon nüfusa sahip Guangzhou, Guangdong Eyaletinin en büyük şehridir. Guangzhou, Macau ve Hong Kong’a yakın bir liman olan ve İnci Nehri üzerinde bulunan Çin’in ekonomi merkezlerinden biridir. Canton olarak da adlandırılan Guangzhou, Çin’in 4. büyük şehridir.

Şehir, uluslararası ticarete ilişkin hükümet politikasından yararlanan ilk şehirlerden biri olma özelliğine sahip. Şehir her yıl, dünya için plastik eşya, elektronik ürünler, giysi ve diğer tüketim malları imalatı kompleksi olma özelliğinden, çalışmak için milyonlarca kişiyi kendine çekiyor.

Günümüzde birçok uluslararası kuruluş çevre kirliliğine karşı savaş açmış durumdadır. Fakat ne yazık ki bu kuruluşları en çok destekleyenler doğaya en çok zarar veren ülkeler oluyor. Bazı ülkeler ise duruma tamamen duyarsız. Sanırım Ay üzerinde aldıkları arsalara güveniyorlar, siz ne dersiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum