Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sri Lanka Merkez Bankası Kripto Para Risklerine Karşı Uyarıda Bulundu

Merkez bankası, yatırımcı anlaşmazlıkları durumunda yasal başvuru eksikliği ve yurt dışından kripto satın alırken olası döviz düzenlemeleri ihlalleri dahil olmak üzere dört ana endişeye dikkat çekiyor.
Sri Lanka Merkez Bankası Kripto Para Risklerine Karşı Uyarıda Bulundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Sri Lanka’nın merkez bankası, 2021 kripto boğa piyasasının, yatırımlarla ilgili risklere karşı halkı uyarmak için uygun bir zaman olduğunu düşünüyor. CBSL tarafından yayınlanan rapora göre yatırımcılar , üç tür kripto faaliyetine karşı yatırımcılar uyarıldı. Bunlar kripto para birimi madenciliği, ilk madeni para tekliflerine yatırım ve kripto para birimi borsaları aracılığıyla yapılan ticaret olarak sıralanıyor.

Sri Lanka Merkez Bankası, tüm bunların yatırımcıları önemli risklere maruz bıraktığı konusunda uyarıyor. Sri Lanka’da kripto faaliyetleri için herhangi bir düzenleyici önlem olmadığından, kurum, kripto para birimine giren perakende yatırımcıları için dört ana endişe alanı belirledi.

Endişeler Dört Madde Halinde Sıralandı

Endişeler Dört Madde Halinde Sıralandı

Birincisi, yatırımlarıyla ilgili sorunlar veya anlaşmazlıklar durumunda yatırımcılar için herhangi bir özel yasal veya düzenleyici başvuru bulunmamasıdır. İkincisi, kripto para birimi değerindeki yüksek volatilite konusundaki geniş güvensizlik oldu. Banka yatırımcıları potansiyel olarak büyük finansal kayıplara maruz kalmalarına karşı uyarma ihtiyacı hissediyor.

Üçüncüsü, CBSL, kripto para birimlerinin terörizmin finansmanı ve kara para aklama dahil olmak üzere suç faaliyetleriyle ilişkili olma olasılığının yüksek olduğunu iddia ediyor. Sri Lanka, son yıllarda Mali Eylem Görev Gücü tarafından kara para aklama risklerini azaltma çabaları ile tanındı ve sorunlu yargı alanlarının sözde gri listeden çıkarılmasını sağladı.

Yapılan son uyarı ise döviz düzenlemeleri konusunda tüccarların dikkatini çekiyor. Düzenleme nedeniyle banka kartları ve kredi kartları gibi Elektronik Fon Transferi Kartlarının Sri Lanka’daki Döviz Yönetmelikleri uyarınca sanal para işlemleriyle ilgili döviz cinsinden ödemelerde kullanılmasına izin verilmiyor.

CBSL merkezi olmayan kripto para birimlerine karşı ihtiyatlı olsa da, geçtiğimiz dönemde çeşitli blockchain testleri için ulusal projeler başlatmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu