Yatırım yapmaya başla!

Spotify, Apple’ın Daha Fazla Platformunda Yer Almak İstiyor

Müzik servisi Spotify, Apple’ı tekelci davranmakla eleştirmeye devam ediyor.
Spotify, Apple’ın Daha Fazla Platformunda Yer Almak İstiyor

Akıllı telefonların da yaygınlaşması ile beraber çevrimiçi platformlar dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılır hale geldi. Müzik servisleri de bu anlamda kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Spotify, Apple Music YouTube Music gibi başlıca uygulamalar her geçen gün yeni özellikler kazanıyor ve kullanıcı sayısını artırıyor. Bu servisler arasında İsveç merkezli müzik şirketi Spotify’ın rakiplerinden daha önde olduğunu söylemek mümkün.

Şirketin son açıkladığı rakamlara göre ücretli kullanıcı sayısı 130 milyonu geçmiş durumda. Bununla beraber şirket 2020’nin ilk çeyreğinde gelirini yüzde 22 oranında artırmayı başardı. Geçtiğimiz yıllarda Spotfiy, Apple ile davalık olmuştu. Müzik servisi Apple’ı tekelci davranmakla suçlamış ve Avrupa Birliği’ne şikayette bulunmuştu.

Bu şikayetlerin başlıca sebepleri arasında yüzde 30’luk komisyon kesintisi yapılması ve Siri desteğinin verilmemesi yer alıyordu. Aradan geçen zaman içerisinde bu anlaşmazlıklar çözüme kavuştu ancak Spotify’ın Apple’dan yeni istekleri var.

Spotify’ın Apple’dan Yeni Talepleri Var

Spotify’ın Apple’dan Yeni Talepleri Var

Geçtiğimiz dönemde çeşitli nedenlerle karşı karşıya gelen iki şirket arasında anlaşmazlıkların tam olarak çözüldüğünü söylemek mümkün değil. Apple gelen tepkiler sonrası Siri hizmetini diğer müzik servislerinin kullanımına açmıştı. Ancak Spotify Apple Watch ve Siri için yapılan bu çalışmaların tam anlamıyla verimli olduğunu düşünmüyor. Apple’ın işlevsel hizmet sağlayıcılarından biri olduğunu belirten Spotify yetkilileri, daha fazla üründe yer almak istediklerini ifade ediyor.

Spotify CEO’su Daniel Ek, Apple’ın Siri’nin Spotify’a gelmesi için geçmişte çok uğraştıklarını hatırlattı. Ek ayrıca Spotify’ın bu iş birliğini Spotify’ın Apple TV ve Apple Watch sürümlerinde de göstermesini istiyor. Spotify CEO’suna göre Apple, kendilerinin yerine başka müzik servislerini ön plana çıkartıyor. Tabi burada akla gelen ilk seçenek şirketin kendi müzik uygulaması Apple Music oluyor.

Apple’ın HomePod için de benzer kısıtlamalarda bulunduğunu söyleyen Daniel Ek, şirketin kısıtlayıcı politikasının ticareti olumsuz etkilediğinin altını çizdi. HomePod üçüncü parti müzik uygulamalarının kullanılmasına izin vermemesi ile biliniyor. Bunun yanı sıra iOS işletim sisteminde varsayılan müzik uygulamasının değiştirilemiyor olması Spotify tarafından tekelci suçlamalarının yapılmasına neden oluyor.

Spotify Sesli Asistan Uygulaması Geliştiriyor

Spotify Sesli Asistan Uygulaması Geliştiriyor

Son dönemde yapay zeka alanında yapılan yatırımlar ile dijital asistanların hayatımıza girdiğine tanık oluyoruz. Siri, Google Asistan ve Amazon’un geliştirdiği Alexa öne çıkan dijital asistanlar olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal medya uygulamaları üzerinde yaptığı isabetli çalışmalar ile bilinen Jane Manchun Wong, Spotify’ın da bu amaca yönelik yeni bir uygulama üzerinde çalıştığını ortaya koydu.

Şirket daha önce Spotify Voice adında bir uygulama geliştirmişti. Ancak bu uygulama kullanıcıların şarkı seçimleri gibi belli başlı komutları yerine getirmesini sağlıyor. Spotify bu aracı daha kullanışlı hale getirmek adına çalışmaya başladı. Artık Spotify Voice kullanıcılar ile diyalog kuracak ve özgün bir sese sahip olacak.

Kullanıcı bir şarkının çalınmasını istediğinde Spotify bunu otomatik olarak gerçekleştirecek ve öncesinde şarkının çalındığını belirten cümleler kuracak. Geliştirme aşamasında olan özelliğin nasıl çalıştığına dair bir ses kaydı da ortaya çıktı. Önümüzdeki günlerde Spotify’ın sesli asistan alanında Apple, Google, Amazon gibi devlerin karşısına rakip olacak çıktığını görebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum