Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medyadaki Sahte Takipçiler Reklamverenlere Yılda 1.3 Milyar Dolar Zarar Veriyor

Sosyal medya uygulamalarındaki sahte takipçiler, reklamveren şirketlere büyük zarar veriyor. Hazırlanan rapor bu zararın yılda 1.3 milyar doları bulduğunu ortaya koydu.
Sosyal Medyadaki Sahte Takipçiler Reklamverenlere Yılda 1.3 Milyar Dolar Zarar Veriyor

Sosyal medya uygulamaları güç geçtikçe daha fazla kullanıcıya ulaşmaya başladı. Instagram, Twitter, Facebook, Snapchat gibi popüler uygulamalar dünya genelinde milyonlarca kişinin buluşma noktası haline gelmiş durumda. Bu denli geniş mecralar kullanıcı etkileşimi ve reklam yapma açısından son derece cezbedici ortamlar oluşturmakta. Dünyaca ünlü pek çok marka ürünlerini tanıtmak adına sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmaya başladı.

Bunun için günümüzde influencer adı ile bilinen kişiler mevcut ve bu tanıtımı reklamverenler için kendi takipçilerine yapıyor. Ancak bu durum beraberinde bazı zararları da getiriyor. Sosyal medya platformlarında para ile satın alınan sahte takipçiler, reklam sektörüne zarar eriyor. Hazırlanan son rapor, Influencer marketing sektörünün sahte takipçilere karşı dikkatli olması gerektiğini gösteriyor.

Sahte Takipçiler Tehdit Oluşturuyor

Sahte Takipçiler Tehdit Oluşturuyor

Sosyal medyanın hızla yaygınlaşması ve reklam kültürünün burada yerleşmesi ile birlikte influencer denilen kişiler ortaya çıktı. Bu kişiler şirketlerin ürünlerini kendi takipçilerine tanıtıyor ve kendilerine büyü kazançlar sağlayabiliyor. Global bazda bakıldığında bu sektörün içinde yıl içerisinde milyar dolarları bulan paraların döndüğünü söyleyebiliriz.

Ancak influencer dediğimiz kişiler daha fazla reklam almak adına ve kendilerini cazip göstermek adına sahte takipçi satın alıyorlar. Siber güvenlik şirketi Cheq ve ekonomist Roberto Cavazos, bu sektörün tehlikeli yanlarını gösteren bir rapor hazırladı. Hazırlanan rapor satın alınan sahte takipçilerin reklam sektörüne yılda 1.3 milyar dolar zararı olduğunu gösteriyor. Bu yıl itibariyle sektörde yılda 8.5 milyar dolar para dönüyor.

Bu rakam pazardaki yüzde 15’lik dilimin boşa gittiğini gösteriyor. Cheq tarafından hazırlanan rapor 10 bin takipçisi olan bir influencer’in bile sponsorlu bir yazı karşılığında 250 dolar para kazandığını gösteriyor. Bu kişilerden bazılarının tamamen sahte takipçiye sahip olduğunu ve karşı tarafı kandırdığı belirtiliyor.

Şirketler Kendi Önlemini Almalı

Şirketler Kendi Önlemini Almalı

Uzmanlar influencer’lara yatırım yapacak olan şirketlerin kendi önlemleri alması gerektiğini belirtiyor. Burada odaklanılması gereken konu, reklam yapacak kişinin sahte takipçilere sahip olup olmadığı. Bunun anlaşılması için kısa bir araştırma yapmak yeterli. Ancak bu araştırmanın yapılmaması, yıllık bazda reklam sektöründe milyonlarca doların boşa gitmesine neden oluyor.

Fenomen olarak görünen hesapların takipçi sayısı ve beğeni sayısı arasındaki ilişki, kötüye kullanımı çok net bir şekilde gösteriyor. Bununla beraber sosyal medya uygulamaları da kendi bünyelerindeki dolandırıcılık faaliyetlerine karşı sürekli yeni önlemler alıyor. Yine de tam anlamıyla başarılı olduklarını söylemek zor.

Geçtiğimiz haftadan itibaren Instagram’ın beğeni sayılarını gizlemeye başlamasının sektörü etkileyebileceği konuşuluyor. Ödenen paraların beğeni sayısına göre yapıldığını düşünecek olursak, reklamverenlerin işinin daha zor olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum