Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medya Uygulamaları Stresi Artırarak Kullanıcıları Daha Fazla Bağımlı Yapıyor

Yapılan bir araştırma sosyal medya bağımlılığına dair ilginç sonuçlar ortaya koydu. İngiltere’de yapılan çalışmada sosyal medyada stres ile bağımlılık arasında bağlantı olduğu tespit edildi.
Sosyal Medya Uygulamaları Stresi Artırarak Kullanıcıları Daha Fazla Bağımlı Yapıyor

Günümüzde sosyal medya uygulamaları milyonlarca insanın hayatında büyük yer tutmaya başladı. Hemen herkesin bir sosyal medya hesabı olduğu ve bu sayının her geçen gün daha da arttığı biliniyor. Öyle ki Facebook, Instagram, Twitter gibi pek çok uygulama sürekli yeni özellikler kullanıcıların karşısına çıkıyor ve kendilerine olan ilgiyi artırıyor. Ancak uzmanlar kullanıcıları bu uygulamalara olması gerekenden fazla bağlanmaması konusunda sürekli uyarıyor.

Çoğu kullanıcı ise yapmış olduğu paylaşımların beğeni sayısı, aldıkları yorum ve takipçi sayısı gibi dijital verilere büyük önem vermekte. Bu durum ise sosyal medya uygulamalarına olan bağımlılığının artmasına neden oluyor. Günümüzün en etkili bağımlılık araçlarından biri olan sosyal medyaya yönelik yeni araştırmalar yapılmaya ise devam ediliyor. İngiltere’de yapılan son araştırma ise stres ile sosyal medya bağımlılığı arasında ilişki olduğunu ortaya koyuyor.

Stres Bağımlılık Yapıyor

Stres Bağımlılık Yapıyor

İngiltere’de bulunan Lancaster Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yapmış olduğu araştırma sosyal medyada fazla strese maruz kalan kullanıcıların daha fazla bağımlı olduğunu ortaya koydu. Facebook ve Instagram gibi çok popüler uygulamaların kullanıcılarda stres yarattığına yer verilen araştırmada, bu kullanıcıların bağımlılığının arttığı belirtildi. Sosyal medya uygulamalarının kullanıcılar üzerinde yaptığı strese Teknostres adı veriliyor.

Araştırmada 444 Facebook kullanıcısı yer aldı ve bu kişilerin alışkanlıklarındaki değişiklikler analiz edildi. Söz konusu kullanıcılarda stres artışı gözlemlendiğinde Facebook’taki haberleri incelemeye başladığı görüldü. Kullanıcılardaki stres miktarı arttıkça başka uğraşlarda bulundular ancak Facebook’ta kalmaya devam ettiler.

Bunun bir döngü şeklini aldığını belirten uzmanlar, kullanıcıların stresinin arttıkça sosyal medya uygulamalarına daha bağımlı hale geldiklerini düşünüyor. Kullanıcıların büyük çoğu aslında sosyal medya uygulamalarını streslerini azaltmak ve kafalarının dağılması adına kullandığını düşünür. Ancak Facebook kullanıcılarına artan bağımlılıklarının sebebi sorulduğuna stres cevabı alındı.

Sosyal Medya Stres Kaynağı

Sosyal Medya Stres Kaynağı

Yapılan araştırmaya dair açıklamalarda bulunan Profesör Doktor Sven Laumer, kullanıcıların enerjilerinin düştüğünü belirterek, “Sosyal medya alışkanlığı yüksek olan kullanıcılar, sosyal medya sitelerinde oyalanmanın yollarını bulmak için daha az enerjiye ihtiyaç duydu. Onlar, bu nedenle, sitelerden çıkış yapmak yerine platformlarda vakit geçirmeye daha çok eğilimliler.

Bir kullanıcının sosyal medya sitelerine olan bağımlılığı ne kadar yüksekse o siteleri strese karşı baş etme aracı olarak kullanması ve sosyal medya sitelerine karşı duyduğu yakınlığı daha da artırması o kadar yüksek bir ihtimal.” diye konuştu.

Sosyal medya platformlarının kullanıcılara sürekli farklı özellikler sunarak ilgilerini çekmek istediğini söyleyen Laumer, “Kullanıcılar, platformlarda farklı olarak gördükleri alanlara giderler. Bu tür sitelerde sizi farklı dünyalara götüren özellikler var. İşte bu özellikler, aslında aynı yerde olmasına rağmen kullanıcıları aldatır ve onlara farklı bir yerde geziniyormuş gibi bir his verir.

Facebook’ta hem arkadaşınız ile konuşabilirsiniz, onlara fotoğraflar gönderebilirsiniz ve oyunlar da oynayabilirsiniz. İşte, bunları aynı anda yapabilmek insanları yanıltıyor ve aynı sitede birçok farklı yerde olmayı mümkün kılıyor.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal medya uygulamalarına yönelik kullanıcıların ilgisi artarak devam ediyor. Araştırmalar ise bu durumun bağımlılık seviyesine gelmesinden dolayı endişe duyulması gerektiğini gösteriyor. Her geçen gün artan kullanıcı kitlesi ve yaşanan pek çok olumsuz olay sosyal medya platformlarının olumsuz yüzünü ortaya koymaya devam ediyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum