Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medyaya Yönelik Yeni Düzenlemeler İçeren Maddeler TBMM’den Geçti

Bir süredir konuşulan sosyal medya düzenlemesi TBMM’de resmi olarak kabul edildi.
Sosyal Medyaya Yönelik Yeni Düzenlemeler İçeren Maddeler TBMM’den Geçti

Geçtiğimiz haftalardan bu yana ülkemizde sosyal medya platformlarına yönelik yeni bir düzenleme getirileceği konusu gündemi fazlasıyla meşgul ediyordu. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın dünyaya gelen çocuğu ile sosyal medyada paylaşılan çirkin ifadeler sonrası bu uygulamalara yönelik düzenleme yapılacağı açıklanmıştı. Kamuoyunda sıkça konuşulan bu düzenlemeye son şekli verildi ve TBMM’de oylamaya açıldı.

Düzenleme geçtiğimiz hafta TBMM Adalet Komisyonu tarafından kabul edilmişti. Sosyal medya uygulamalarına yönelik yeni kurallar bazı çevreleri tedirgin etmekle beraber kimi çevreler tarafından ‘gerekli bir düzenleme’ olarak tanımlandı. Yeni düzenleme ile beraber Facebook, Twitter, Instagram gibi mecralara bir dizi yaptırım uygulanması mümkün hale gelecek.

Sosyal Medya Düzenlemesinin Detayları

Sosyal Medya Düzenlemesinin Detayları

TBMM tarafından yasallaşan ve son şeklini alan sosyal medya düzenlemesi şirketlere önemli kuralları uygulamalarını zorunlu hale getiriyor. ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ kabul edildi ve meclis 1 Ekim tarihine kadar tatile girdi.

Yapılan düzenleme ile 1 milyondan fazla kullanıcısı olan platformlar ‘sosyal ağ sağlayıcı’ olarak tanımlanacak. Ayrıca bu platformların Türkiye’de ofis ve temsilci bulundurmaları zorunlu olacak. Bu temsilci gerçek ya da tüzel bir kişi olacak ancak gerçek kişi olması halinde Türk vatandaşı olma zorunluluğu aranacak. Temsilci bulundurmayan sosyal medya şirketleri belirli cezalar ile karşı karşıya kalacak.

Sırasıyla bu cezalar şu şekilde:

  • İlk etapta temsilci bulundurulmaz ise 1-10 milyon TL idari para cezası verilebilir
  • 10 gün içinde bulundurulmazsa 30 milyon TL idari para cezası uygulanabilir
  • 3 ay süre boyunca Türkiye’deki reklam çalışmalarını durdurma cezası verilebilir
  • Son aşamanın birinci adımında %50 bant genişliği daraltma cezası,
  • İkinci adımda ise %90 bant genişliği daraltma cezası uygulanacak.
  • Bant genişliği daraltma cezası alan şirketler, 4 saat içinde kararı uygulamak zorundalar.

Sosyal medya şirketlerinin yapılan başvurulara 48 saat içerisinde geri dönüş yapması gerekiyor. Bunu yapmayan şirketler ilk etapta 5 milyon TL para cezası alacak. Cezanın ödenmemesi halinde miktar 10 milyon TL’ye çıkacak. Hayata geçen düzenleme sonrası sosyal medya şirketlerinin bu yasalara ne derece uyum sağlayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum