Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medya Devleri ABD’deki Olaylar Sonrasında Trump’ın Hesaplarını Kilitledi

Twitter, Facebook ve Instagram, Trump’ın hesaplarını kilitlediklerini açıkladılar.
Sosyal Medya Devleri ABD’deki Olaylar Sonrasında Trump’ın Hesaplarını Kilitledi

Geçtiğimiz gün ABD’de yaşanan olaylar tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor. Kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerinde Trump ile Biden karşı karşıya gelmiş ve seçimin galibi Joe Biden olmuştu. Donald Trump bu süre içerisinde yaptığı paylaşımlarda, seçimlerde hile yapıldığını iddia etmiş ve sonuçları kabul etmediğini açıklamıştı. Beyaz Saray’dan gidişine sayılı günler kalan Trump’ın destekçileri, ABD tarihinde iz bırakacak bir olaya imza attı.

ABD Kongresi’nde Joe Biden’ın yeni başkan olarak atanacağı sırada Trump destekçileri kongreyi bastı. Sonrasında ise büyük olaylar çıktı. Trump sonuçların belli olmasının ardından yaptığı açıklamalarda ‘Savaşmadan görevi bırakmayacağım’ ifadesinde bulunmuştu. Yaşanan olaylar nedeniyle Washington’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Kongre bölgesindeki olaylar sırasında 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Olaylarla alakalı paylaşımlarına devam eden Trump’a sosyal medya devlerinden yaptırım geldi. Facebook, Twitter ve Instagram, Trump’ın paylaşım yapmasını engelledi.

Sosyal Medya Trump’ı Engelledi

Sosyal Medya Trump’ı Engelledi

Donald Trump başkanlık dönemi boyunca sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar ile tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştı. Mikro blog sitesi Twitter, bu paylaşımlardan bazıları nedeniyle Trump’ın tweetlerine uyarı etiketleri eklemiş ya da kaldırmıştı. Trump bu nedenle Twitter’a tepki göstermiş ve taraflar arasında gerilimin dozu tırmanmıştı. Son olaylar sonrasında Twitter yine Trump’ın paylaşımlarına sansür uygulamak durumunda kaldı.

Twitter olayların yaşandığı sırada kullanıcıları yanıltıcı paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle Trump’ın hesabına kısıtlama getirdi. Seçim sahtekarlığı iddiası ve şiddet riski nedeniyle paylaşım yapma, yanıtlama ve beğeni işlemlerine belirli bir süreliğine bloke edildiği açıklandı.

Facebook ve Instagram da Katıldı

Facebook ve Instagram da Katıldı

Bu hamle sonrası Trump’ın 12 saat boyunca Twitter’dan paylaşım yapamayacağı belirtildi. Mikro blog sitesi Trump’ın benzer paylaşımlara devam etmesi halinde hesabın tamamen kapatılacağını açıkladı. Twitter’ın bu hamlesi sonrası Facebook ve Instagram’dan da benzer bir adım atıldı.

Şirket Trump’ın yaptığı paylaşımlar nedeniyle 24 saatlik engel getirildiğini açıkladı. Facebook’tan yapılan açıklamada, “Başkan Trump’ın sayfasında iki adet kural ihlali tespit ettik, bu nedenle bu süre zarfında 24 saat boyunca paylaşım yapılması engellendi” ifadelerine yer verildi.

Facebook’un almış olduğu bu kararın Instagram’da da uygulandığı görüldü.  Kongrede olayların patlak vermesi sonrası Trump tarafından ‘sakin olun’ paylaşımları yapılmıştı. Ancak ABD medyası bu paylaşımlar için geç kalındığını belirtmişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum