Yatırım yapmaya başla!

SocGen 3Ç19 Kârı, Yatırım Bankacılığındaki %34’lük Zayıflama ile Azaldı

Societe Generale'nin 2019 yılı üçüncü çeyrek kârı, yatırım bankacılığı biriminde görülen yüzde 34'lük zayıflama ile geriledi.
SocGen 3Ç19 Kârı, Yatırım Bankacılığındaki %34’lük Zayıflama ile Azaldı

Avrupa’nın ana finans şirketlerinden biri olan Societe Generale, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde, analistlerin beklentilerinin gerisinde kalmadan 854 milyon Euro net kâr elde etti. Refinitiv’e göre analistler, üçüncü çeyrek için net kârın 863,20 milyon Euro olmasını bekliyorlardı.

Fransız borç veren 2019 yılının ikinci çeyreğinde 1,05 milyar Euro net kâr elde etmişti. Ayrıca bir yıl önce 1,3 milyar Euroluk net kâr bildirmişti. 2019 yılının üçüncü çeyreğinde geliri, bir önceki yıl 6,53 milyar Euro olurken, bu çeyrekte 5,98 milyar Euro oldu.

Faaliyet giderleri ise bir yıl öncesine göre yüzde 4,1 oranında azalarak 4,17 milyar Euro olarak gerçekleşti. Bankanın çekirdek sermaye yeterlilik oranı da bir yıl önceki yüzde 11,2 seviyesinden yüzde 12,5’e yükseldi.

Societe Generale, bu yılın başlarında başta kurumsal ve yatırım bankacılığı kolunda olmak üzere 1600 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurmuştu. Bankanın CEO’su Frederic Oudea, “Performansımız, hedeflerimiz ve önceliklerimizle çok uyumlu. Bir numaralı önceliğimiz sermaye etrafında. Bu, hissedarlarımızın temel odak noktasıdır,” dedi.

SocGen, 2017 yılında sermaye pozisyonunu 2020 yılına kadar yüzde 12’lik bir çekirdek sermaye yeterlilik oranı hedefine doğru büyütmek istediğini açıklamıştı. Bugün açıklanan verilere göre bu oranın yüzde 12 olduğu üst üste ikinci çeyrek gerçekleşti.

Oudea, bankanın 2020 yılındaki çekirdek sermaye yeterlilik oranı hedefini revize etmeyeceklerini belirtti. Bununla birlikte Oudea, yılın başında yüzde 12 hedefine ulaşılamayacağına dair bazı endişeler olduğunu ama şimdi insanların kendilerini rahat hissedebileceklerini söyledi.

Yatırım Bankacılığı Hala Zayıf

Yatırım Bankacılığı Hala ZayıfSociete Generale, 2019’un üçüncü çeyreğinde küresel bankacılık ve yatırımcı çözümleri işinde net kârında yüzde 26,7 düşüş kaydetti. Bu, bazı birimlerin satışından ve büyük anlaşmalara olan talebin düşük olmasından kaynaklanıyor.

Bu çerçevede, sabit gelir bir yıl öncesine göre fazla değişim göstermedi. Ancak hisse senetleri işi bir yıl öncesine göre yüzde 20 düştü. Oudea, Fransız borç verenin 2019 ve 2020 yıllarının sonunda bilançosunu iyileştirmesi beklenen belirli bir işletmeyi kapatmanın tüm faydalarını henüz alamadığını söyledi.

Diğer iş bölümlerine bakıldığında ise Fransız perakende ve uluslararası perakende bankacılık, üçüncü çeyrekte net kârda ılımlı düşüşler gördü. Bir yıl öncesine gör yüzde 2,8 düşüşle 311 milyon Euro net kâr bildirdi. Uluslararası perakende satış da bir yıl öncesine göre yüzde 3,6 düşüşle 513 milyon Euro olarak kaydedildi.

Commerzbank ile Anlaşma

Commerzbank ile Anlaşma2018 yılının üçüncü çeyreğinde SocGen, Commerzbank’ın hisse senedi piyasalarını ve emtia işlerini satın aldı. SocGen’in CEO’su yaptığı açıklamada, iş entegrasyonunun yıl sonuna kadar sonuçlanması gerektiğini söylemişti.

Maliyet azaltma planının bir parçası olarak SocGen, yatırım bankacılığı bölümündeki gönüllü bir program aracılığıyla bu yılın başlarında 1600 kişiyi işten çıkardığını duyurmuştu.

Oudea, Fransız perakende işinde iş gücünde daha fazla değişiklik olabileceğini söyledi ve “2020-2023 dönemi için sendikalarımızla arka ofiste bir tartışma başlattığımızı henüz duyurduk,” dedi.

Societe Generale’nin hisse senetleri, bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 18 düştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum