Yatırım yapmaya başla!

SocGen 2Ç19 Kârı Beklentileri Aşarken, Yeniden Yapılanma Maliyeti %14 Azaldı

Societe Generale 2019 yılının ikinci çeyreğine ilişkin kazanç raporunda beklentilerin üstünde kâr açıkladı.
SocGen 2Ç19 Kârı Beklentileri Aşarken, Yeniden Yapılanma Maliyeti %14 Azaldı

Fransa’daki en eski bankalardan olan Societe Generale, 2019 yılının ikinci çeyreğine ilişkin kazanç raporunu yayımladı. Avrupa’nın ana finans şirketlerinden biri olarak SocGen, ikinci çeyrek için 1,05 milyar Euro net gelir elde etti. Reuters anketine katılan analistler ise 964 milyon Euro net gelir açıklamasını bekliyorlardı.

Fransız banka Societe Generale, bir önceki yıl 6,5 milyar Euro bankacılık geliri elde ederken, bu yıl 6,3 milyar Euro elde etti. 2019 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğin 1,2 milyar Euro net gelir açıklamıştı.

Bankanın maddi özkaynak getirisi ise geçen yıl yüzde 11,2 iken, bu yıl yüzde 9,7 oldu. Çekirdek sermaye oranı ise çeyrek sonunda bir önceki yılda yüzde 11,1 iken, bu çeyrekte yüzde 12 olarak gerçekleşti. Çekirdek sermaye oranı birinci çeyrekte ise yüzde 11,7 olmuştu.

Bankanın genel müdür yardımcısı olan Philippe Heim, bazı şiddetli rüzgarlara rağmen katı bir çeyrek dönem geçirdiklerini söyledi. Grubun İcra Kurulu Başkanı Fréderic Qudéa ise “Societe Generale, iki öncelikli finansal amaç ile stratejik planının başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğinin kanıtlarını sunmuştur; sermaye seviyesini artırmak ve karlılığı artırmak,” ifadelerini kullandı.

Qudéa, uluslararası ile Fransız bireysel bankacılık ve finansal hizmetler alanında bir önceki çeyrekte gözlenen olumlu eğilimlerin teyit edildiğini de söyledi. Paris merkezli banka, bu yılın başlarında başta kurumsal ve yatırım bankacılığı kolunda olmak üzere 1600 işten çıkarma planlarını açıkladı. Bu, geçen yılın düşük performansından sonra karlılığı arttırma girişimi olarak görülmüştü.

SocGen Küresel Bankacılık Kolunda Yüzde 46 Düşüş

SocGen Küresel Bankacılık Kolunda Yüzde 46 DüşüşSociete Generale’nin farklı kollarına bakıldığında ise Fransız bireysel bankacılık bölümü, bir önceki yıla göre net gelirinde yüzde 2,5 düşüşle 356 milyon Euro kâr açıkladı.

Her şeye rağmen SocGen, Fransız bölümünün düşük faizli bir ortamda ve Fransız ağlarında yapılan değişikliklerde sağlam bir performans gösterdiği belirtti. Uluslararası bireysel bankacılık kolu, ikinci çeyreğin sonunda bir yıl öncesine göre yüzde 4,8 düşüşle 515 milyon Euro net gelir elde etti.

Küresel bankacılık kolundaki performansta ise önemli bir yavaşlama gözlenirken, bir yıl öncesine göre net gelirde yüzde 46 düşüş bildirildi. Societe Generale, bunun Avrupa2daki zayıf yatırım bankacılığı faaliyeti nedeniyle olduğunu söyledi.

Bankanın genel müdür yardımcısı, SocGen’in daha yüksek bir çekirdek sermaye oranı elde etmeyi hedeflediğini söylerken, yüzde 12’nin üzerine işaret etti.

Düşük Faizlere Dikkat Çekildi

Düşük Faizlere Dikkat ÇekildiAvrupa bankaları için en büyük zorluklardan birisi, Avrupa Merkez Bankası’nın egemen borç krizi sonrasında gerçekleştirdiği düşük faiz politikası olmuştur. Bununla birlikte piyasa beklentileri, para politikasının normalleşmesinden ziyade oranların daha da düştüğünü işaret ediyor.

Philippe Heim, “Güvercin politikanın AMB tarafından sürdürülmesi iyi bir haber değil. Elbette finansal sistem için bireysel faaliyetlerine baskı uygular. Bir noktada sigorta şirketlerine de baskı yapıyor. Bizim için önemli olan çeşitlendirilmiş bir banka olmak,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum