Yatırım yapmaya başla!

Snapchat Ekibinden Bazı Kişilerin Kullanıcı Verilerine İzinsiz Olarak Ulaştığı Belirtildi

Popüler sosyal medya uygulamalarından Snapchat’in bazı çalışanlarının kullanıcıların verilerine izinsiz olarak eriştiği belirtildi.
Snapchat Ekibinden Bazı Kişilerin Kullanıcı Verilerine İzinsiz Olarak Ulaştığı Belirtildi

Sosyal medya dünyasında bir ara fırtına gibi esen Snapchat’in son dönemde pek güzel haberler ile gündeme geldiğini söylemek zor. Şirketin son yıllarda kullanıcı kitlesinin önemli bir kısmını Instagram’a kaptırdığı ve büyük kan kaybı yaşadığı biliniyor. Son olarak gelen haberler Snapchat’te yeni bir veri ihlalinin olduğu yönünde. SnapLion adı verilen bir araç ile çalışanların platformdaki kullanıcıların verilerine erişim sağladığı ifade ediliyor.

Yaşanan veri ihlalinin ne boyutta olduğu ve platformda ne kadar kullanıcının etkilendiği henüz bilinmiyor. Snapchat’in eski çalışanlarından birisi konuya dair yaptığı açıklamada SnapLion aracın birkaç defa kullanıldığını ifade etti. Yapılan işlemin ne amaçla yapıldığı bilinmiyor ancak bir veri ihlalinin yaşandığı aşikar.

Snapchat Çalışanlarına Veri İhlali Suçlaması

Snapchat Çalışanlarına Veri İhlali Suçlaması

Motherboard ekibi tarafından ortaya çıkan haberde aralarında Snapchat’in eski ve mevcut çalışanlarının olduğu bir grup kişi tarafından kullanıcı verilerine izinsiz erişim sağlandığı ifade ediliyor. Yapılan soruşturmada eski çalışanlar, SnapLion aracının çok eski dönemlerde kullanıldığını belirtti. Ancak mevcut kullanım durumu hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını sözlerine ekliyorlar.

Ancak yapılan araştırmalar, SnapLion aracının herhangi bir ihtiyaç olmaksızın, kullanıldığı yönünde. Bu durum bir veri ihlali ihtimalini güçlendiriyor. Ancak söz konusu araca eski çalışanların bile rahatlıkla ulaşabilir olması son derece düşündürücü. Üstelik bu çalışanların birbirinden farklı departmanlarda görev almış olması dikkat çekiyor.

Snapchat’ten Açıklama Geldi

Snapchat’ten Açıklama Geldi

Yaşanan veri ihlali büyük yankı uyandırırken, konuyla ilgili sosyal medya devinin yetkililerinden açıklama gecikmedi. Yetkililerden birisi yaptığı açıklamada platformda kullanıcıların güvenliğine büyük önem verdiklerini belirterek, “Eğer bu olay doğrulanırsa sorumlular ortaya çıkarılır.” diye konuştu. Son dönemde sosyal mecralarda bu tarz veri ihlallerine sıkça tanık oluyoruz.

Veri skandalı denildiğinde akla ilk olarak Facebook’un geldiğini söyleyebiliriz. Sosyal medya devi yaşadığı benzer veri skandallarında çok sayıda çalışanın işine son verdiğini duyurmuştu. Snapchat’in yaşanan son durumla ilgili herhangi bir işten çıkarma yapıp yapmadığı henüz bilinmiyor. Ancak yetkililerden gelen bilgilere göre bu tarz veri ihlallerinin kesin olarak kanıtlanması halinde şirket çalışanlarının gözünün yaşına bakılmıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum