Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapurlu Perakendeciler Satış Toparlanması için İyimser Değil

Singapur’un kısıtlamalarını hafifletmesine ve daha fazla ekonomik faaliyetin başlamasına izin vermesine rağmen perakendeciler gelecek konusunda iyimser değil.
Singapurlu Perakendeciler Satış Toparlanması için İyimser Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte yüzde 0,7 daralan Singapur’un ekonomisini açma hamlelerine rağmen perakendecilerin toparlanma konusunda çok iyimser olmadıkları ortaya çıktı.

Virüsün yayılmasını kontrol altına almak için hem yurtdışında hem de yurt içinde ekonomik faaliyetin çoğunu durduran Singapur, resmi tahminlere göre 2020’de yüzde 4 ila yüzde 7 aralığında daralması bekleniyordu.

Mevcut durum iyiye gitmezken Singapur Perakendeciler Derneği (Singapore Retailers Association) Genel Direktörü Rose Tong, bugün CNBC’ye verdiği demeçte perakendecilerin endişelerini anlattı

“Perakendeciler bu dönemde kesinlikle önemli finansal stresle karşı karşıyalar. İster büyük ister küçük olsunlar, mali yükümlülüklerini yerine getirmekte gerçekten zorlanıyorlar.” dedi.

Bazı işletmelerin satışların yaklaşık yüzde 50 oranında düşmesini beklediğini dile getirerek işletmelerin her zamanki gibi iş yapacağı konusunda pek umutlu olmadıklarını vurguladı. OCBC’den Selena Ling ise ülkenin beklenenden önce gelen gevşetme hamlelerinin ekonomik yavaşlamanın sınırlanmasına yardım olmasını beklediklerini söyledi.

“Aslında bir miktar bastırılan talep görebiliyorduk ve perakende satışlar Haziran’da biraz geri gelebilir” diyen Ling, bundan sonra oldukça sessiz bir iyileşme olacağına da dikkat çekti.

Singapur’un perakende satışları Nisan ayında en kötü gerilemesini kaydederek yüzde 40,5 düşmüştü.
Singapur Perakende Satış Nisan Rekor Düşüş
Kaynak: Trading Economics

Pandemiyle mücadeleye yönelik alınan önlemler nedeniyle 1986 yılından bu yana en büyük düşüşünü yaşayan Singapur’un perakende satışları motorlu kara taşıtları hariç tutulduğunda yüzde 32,8 oranında azaldı.

Bu, Mart ayındaki yüzde 13,3’lük gerilemeden çok daha dik bir düşüş oldu ve 15 ay boyunca perakende satışların düştüğünü gösterdi. Aylık bazda ve mevsimsellikten arındırılmış perakende getirisi Mart ayından yüzde 31,7 azaldı. Motorlu taşıtlar hariç satışlar yüzde 26 azaldı.

Sonuçta 7 Nisan‘da başlayan ve 1 Haziran’da sona eren devre kesici önlemler, perakende mağazaları da dahil olmak üzere tüm önemli olmayan işletmelerin kapanmasına neden olmuştu. Bu da diğer ülkelerde olduğu gibi Singapur’un perakende satışlarını da derinden etkiledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu