Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur Perakende Satışları Aralık 2020’de Yıllık %3,6 Düştü

Singapur'da perakende satışlar, 2020'nin son ayında yıllık %3,6 düşerken, aylık %0,9 geriledi.
Singapur Perakende Satışları Aralık 2020’de Yıllık %3,6 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Singapur’da koronavirüsün izleri ekonomik verilerde görülmeye devam edilirken, perakende satışlardaki düşüş devam ediyor. Üreticilerin %36’sı 2021’in ilk 6 ayında iş koşullarının iyileşmesini beklerken, perakende satışların Aralık 2020’de yıllık bazda %3,6 düştüğü görüldü.

Singapur perakende satışları, Kasım’daki yıllık %1,7’lik düşüşün ardından Aralık ayında yıllık bazda %3,6 düşüş kaydetti.
Singapur Perakende Satışları - Aralık 2020
Kaynak: Singstat

Motorlu taşıtlar hariç perakende satışlar, Kasım ayındaki %2,8’lik düşüşe kıyasla Aralık ayında %4,5 azaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış bazda perakende satışlar Aralık 2020’de Kasım ayına göre %0,9 geriledi. Motorlu araçlar hariç mevsimsellikten arındırılmış perakende satışlar Kasım ayına göre %0,7 düşüş gösterdi.

Aralık 2020’de tahmini toplam perakende satış değeri yaklaşık 4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bunun %11’ini çevrimiçi perakende satışlar oluştururken, motorlu araçlar hariç tutulduğunda toplam perakende satış değeri yaklaşık 3,5 milyar dolar oldu. Çevrimiçi satışlar bu değerin ise %12,6’sını oluşturdu.

Bilgisayar ve telekomünikasyon ekipmanı çevrimiçi satışları, sektörün toplam perakende satışlarının %35,2’sini oluşturken, mobilya ve ev aletlerine ait online satışlar ilgili sektörün toplam satışlarının %23,4’ünü kapsadı. Süpermarket ve hipermarket online satışları ise ilgili sektörün toplam satışlarının %11,8’ini oluşturdu.

Yıllık bazda çoğu perakende sektörü Aralık 2020’de satışlarda düşüş kaydederken, kozmetik, banyo malzemeleri ve tıbbi ürünler %35,4’lük düşüşle ilk sırada yer aldı.
Singapur Sektörlere Göre Perakende Satışları - Aralık 2020
Kaynak: Singstat

Büyük mağazaların satışlarında yıllık %22,8 oranında düşüş gerçekleşirken, gıda ve alkol satışlarında yıllık %35 azalma gerçekleşti. Düşük ziyaretçi sayıları düşüşün nedeni olarak açıklandı. Buna karşın süpermarket ve hipermarket satışları yıllık %25,3 artarken, bilgisayar ve telekomünikasyon ekipmanları satışları yıllık %24,8 yükseldi. Mobilya ve ev aletleri endüstrisine ait satışlar da %20,8 artış gösterdi.

Çoğu perakende sektörü, kısmen 2020 Kasım’ında Bekarlar Gücü ve Kara Cuma gibi birden fazla satış etkinliğinden kaynaklanan yüksek satışlara bağlı olarak, mevsimsel olarak ayarlanmış aylık bazda %0,9 geriledi. Kozmetik, banyo ve tıbbi ürünlere ait satışlar aylık bazda %11,3 azalırken, bilgisayar ve telekomünikasyon ekipmanları aylık %10 düştü. Üçüncü en büyük düşüş ise %6,6 ile mobilya ve ev aletleri endüstrisinde gerçekleşti.

Aylık bazda perakende satışların en fazla arttığı sektör %7,8 ile petrol hizmet istasyonları oldu. İkinci artış ise %4,8 ile süpermarket ve hipermarkette görüldü. Üçüncü artış da %4,7 ile mini market ve bakkallarda gerçekleşti.

Yiyecek ve içecek hizmetleri satışları, Aralık 2020’de yıllık %16,5 düşerken, Kasım’daki %22,4’lük düşüşten iyileşme gösterdi.
Singapur Gıda Perakende Satışları - Aralık 2020
Kaynak: Singstat

Mevsim etkilerinden arındırılmış veriye göre yiyecek ve içecek hizmetleri satışları Aralık’ta aylık bazda %7,5 artış kaydetti. Aralık’ta yiyecek ve içecek hizmetlerinin toplam satış değeri 800 milyon dolar olarak tahmin edildi. Bu toplamın çevrimiçi yiyecek ve içecek satışları tahmini %19,9’unu oluşturdu.

Yiyecek ve içecek hizmetleri sektöründe yer alan grupların çoğunda yıllık düşüşler kaydedildi. Yiyecek Catering şirketlerinin cirosu, etkinlik catering hizmetlerine olan talebin düşük kalması nedeniyle Aralık 2020’de %73,6 geriledi. Benzer şekilde restoranların satışları yıllık %17,2 azalırken, kafeler, yemek alanları ve diğer yeme içme mekanlarının satışları yıllık bazda %4,9 azaldı.

Fast food mağazalarının satışları aylık %8,5 artarken, yıllık %2,5 yükseldi. Restoranların aylık bazda satışları %10 artarken, kafe, yemek alanları ve diğer yeme içme mekanlarının satışları %4,6 artış kaydetti. Yiyecek catering şirketlerinin aylık satışları ise %6,1 oranında yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu