Yatırım yapmaya başla!

Saxo Bank Yılın İkinci Çeyreğine İlişkin Dolar/TL Tahminini Açıkladı!

Saxo Bank Yılın İkinci Çeyreğine İlişkin Dolar/TL Tahminini Açıkladı!

Yurt dışında Türk lirasının geleceği için yorumlar yapılmaya devam ediyor. Bu işlem haftasında özellikle Dolar/TL cephesinde oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Riskli varlık alımlarının ardından dolar, küresel çapta önemli seviyelerde değer kazanımları gerçekleştirirken; yurt içinde de Türk lirası dolar karşısında adeta eriyor. Dolar/TL bilindiği üzere geçtiğimiz günkü işlemlerde 2,87 seviyesini aşmayı başarmıştı. Türk lirası ise dolar karşısında 24 gelişen para arasında en kötü performansı gösteren yedinci para olmuştu. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Saxo Bank yeni yılın ikinci çeyreğine ilişkin Dolar/TL tahminini bugün kamuoyuna açıkladı. Merakla beklenen tahminle ilgili olarak Saxo Bank’ın Küresel FX Streteji Müdürü John Hardy, önemli açıklamalarda bulundu. Hardy’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ve yılın ikinci çeyreğine ilişkin tahminler şöyleydi;

“Türk lirası dolar karşısında altı aylık dönemde yüzde 2 değerlenebilir…”

Hardy yaptığı değerlendirmede, yeni yılın ikinci çeyreği için küresel risklerin bir miktar azaldığını belirterek; Çin’in Mart ayı ihracat verilerinin bunun en önemli örneği olduğunu söyledi. Doların yurt içindeki tırmanışının bugünkü işlemlerde biraz yavaşlayacağını belirten Hardy, ancak ilerleyen günlerde bu tırmanışın yeniden başlayacağını işaret etti. Merkez bankası başkanlığındaki değişim ve borsadaki kazanımların etkisiyle birlikte Türk lirasının dolar karşısında altı aylık dönemde yüzde 2 değerleneceğini belirten Hardy, uzun vade için net bir tablo belirtmenin oldukça zor olduğunu dile getirdi. Merkez bankasının hamlelerinin özellikle belirleyici bir rol oynayacağını belirten Hardy, mevcut şartların yüzde 2’lik bir değerlenmeyi gösterdiğini; ancak faiz indirimiyle bunun daha da artabileceğini ifade etti.

“Türkiye FED’in duraksadığı dönem içinde faiz indirilebilecek alana sahip!”

Hardy açıklamalarının ikinci bölümünde yurt içi piyasaların küresel piyasalardan ayrışmasıyla ilgili konuştu. Küresel finansal şartların yaşandığı sıkıntılı anların Türkiye’nin avantajına olduğunu belirten Hardy, Türk lirasının dolar karşısında büyüme potansiyelinin artması için gerekli konektörün oluşmaya başlayacağını söyledi. Türkiye’nin FED’in duraksadığı dönem içinde faizi indirebilecek alana sahip olduğunu belirten Hardy, faizin 75 baz puan indirilmesi için şartların uygun olduğunu dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Hardy, Türkiye’nin zorlu bir büyüme süreci yaşadığını belirterek; Türk lirasının maksimum potansiyelinde olduğunu söyledi. Kredi piyasalarında bir yavaşlamanın görüldüğünü de belirten Hardy, siyasal dalgalanmalar nedeniyle dikkatli davranılmasının oldukça önem taşıdığını vurguladı. Açıklamalarının son bölümünde ise Hardy, FED’in güvercin bir tavır takındığını ve bu nedenle gelişen piyasaların lehine olan şartların giderek arttığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum